2023-05-15

Od wiosny do zimy. Jak dbać o samochód o każdej porze roku?

Wiosna, lato, jesień, zima… Każda pora roku niesie ze sobą różne wyzwania dla kierowców, którzy chcą utrzymać swój samochód w jak najlepszej formie. Latem walczą z insektami, jesienią z plamami po deszczu, a zimą z solą drogową. Jak dbać o samochód w różnych porach roku, aby wyglądał jak nowy i służył przez wiele lat?

Zgodnie z prawem

Przed rozpoczęciem mycia samochodu trzeba nie tylko zaopatrzyć się w dobre produkty, ale również znaleźć odpowiednie miejsce. Samochód można myć tylko w miejscach wyznaczonych do tego celu. Mycie samochodu pod blokiem albo na prywatnej posesji, która nie ma kanalizacji lub zbiornika bezodpływowego zapobiegającego wsiąkaniu brudnej wody w ziemię, może skutkować otrzymaniem mandatu w wysokości 500 zł.

A co z odkurzaniem auta i ze sprzątaniem wnętrza? Jeśli mamy zgodę na zasilanie – możemy odkurzać do woli!

Zabrania się odprowadzania ścieków bezpośrednio do zbiorników wodnych lub do ziemi – Ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. 2005, nr 236, poz. 2008 ze zm.).

Postaw na regularność

Regularne mycie samochodu to nie tylko kwestia estetyki, ale także bezpieczeństwa na drodze. Brud na szybach ogranicza widoczność i zwiększa ryzyko wypadku, a zanieczyszczone reflektory mogą źle oświetlać drogę podczas nocnych podróży. Regularne mycie samochodu pozwala dłużej utrzymać dobry stan lakieru i zapobiega powstawaniu korozji. Pytanie: gdzie myć? Jedną z opcji jest myjnia automatyczna. Szybko, tanio, maszyna myje, kierowca pije kawę, idealne rozwiązanie? Ma ono jednak kilka minusów i warto być tego świadomym: szczotki myjni automatycznej oddziałują na karoserię z dużą siłą, a drobiny brudu mogą pozostać na powierzchni i zostać wbite w lakier. Do tego szczotki mogą porysować powłokę.

Lepszym rozwiązaniem jest myjnia bezdotykowa. Jest haczyk! Należy pamiętać, że nieumiejętne korzystanie z myjki ciśnieniowej może skutkować uszkodzeniem lakieru, a przy użyciu lancy nie zawsze udaje się domyć większe zabrudzenia.

Dobre produkty to podstawa

Do mycia karoserii samochodu nie powinno się używać płynu do mycia naczyń. Dobrze radzi sobie z tłustymi zabrudzeniami i pieni się podobnie jak szampony samochodowe, ale jego użycie może doprowadzić do zmatowienia lakieru. Niektóre płyny do naczyń mogą również zawierać ocet, który przyspiesza korozję, co jest bardzo niekorzystne dla karoserii. Podobnie nie warto używać innych preparatów myjących, które znajdują się w domu, ponieważ często zawierają agresywne chemicznie substancje, takie jak kwasy, zasady lub wybielacze, mogące uszkodzić karoserię. Do czyszczenia samochodu powinno się używać tylko specjalnie przeznaczonych do tego celu środków. Preparaty do mycia karoserii mają specjalny skład, który pomaga usuwać nawet uciążliwe zabrudzenie, a ich stosowanie chroni lakier przed korozją.

Każda pora roku rządzi się swoimi… zabrudzeniami

WIOSNA

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia. Alergicy kichają, a właściciele aut narzekają na pyłki, które osadzają się na szybach i karoserii samochodów. Jeśli nie masz garażu, a twoje auto ma wyrazisty kolor lakieru, taki jak czerwony, biały czy czarny, narzekasz jeszcze bardziej. Co polecamy? Rozwiązaniem może być zastosowanie specjalnie opracowanych szamponów z woskiem. Warto też pamiętać, aby regularnie myć samochód.

LATO

Latem, kiedy chętniej podróżujemy samochodem, utrapieniem dla kierowców są insekty. Przyklejone do szyby, ograniczają widoczność. Co więcej, używanie wycieraczek na zabrudzonej owadami szybie przyspiesza zużycie piór. Brudna szyba pokryta przyschniętymi owadami oznacza gorszą widoczność podczas deszczu, ponieważ wycieraczki tworzą nieestetyczne smugi, zamiast skutecznie usuwać wodę.

Zaschnięte owady na tablicy rejestracyjnej utrudniają jej odczytanie, co z kolei może skutkować nałożeniem mandatu. Ponadto pozostawione na karoserii, szkodzą lakierowi, dlatego im wcześniej je usuniemy, tym lepiej. Do tego celu można użyć wcześniej wspomnianych preparatów lub skorzystać z aktywnej piany i lancy w myjni bezdotykowej. Warto regularnie myć samochód, aby utrzymać go w czystości.

JESIEŃ

Jesień to pora wzmożonych opadów deszczu, po których na samochodzie pozostają nieestetyczne zacieki. Szampon z woskiem to idealne rozwiązanie na tego typu zabrudzenia. Przy okazji mycia warto sprawdzić, czy spadające liście nie schowały się w różnych zakamarkach samochodu – np. pod maską lub w otworach odpływowych. Pozostawione tam na całą jesień i zimę, mogą gnić i utrzymywać wilgoć.

ZIMA

Zimą warunki atmosferyczne są szczególnie trudne dla samochodów. Zmrożone drogi i osady z soli drogowej to największe zagrożenia dla karoserii i innych elementów samochodu. Aby zminimalizować ich wpływ, warto regularnie myć auto szamponem z woskiem, który zapewni nie tylko czystość, ale również warstwę ochronną ograniczającą szkodliwe działanie soli. Dzięki temu samochód dłużej zachowa estetyczny wygląd, a karoseria pozostanie w dobrym stanie. O czym pamiętać? Unikaj mycia auta w myjni przy ujemnych temperaturach, aby nie mieć problemów z zamarznięciem wody i awarią uszczelek i zamków. Dokładnie osusz samochód po myciu, aby uniknąć powstawania warstwy lodu na karoserii. Przed nadejściem ujemnych temperatur zabezpiecz uszczelki przed przymarzaniem za pomocą sprayu silikonowego.

Podsumowując, regularne mycie samochodu wpływa pozytywnie nie tylko na jego wygląd, ale także na stan techniczny i… wartość rynkową. Zimą szczególnie ważne jest usuwanie soli i piasku z karoserii, co pozwoli uniknąć procesu korozji. Zadbany samochód to również bezpieczeństwo, a podróż w czystym i zadbanym pojeździe z pewnością przyniesie większą przyjemność.

Jak dbać o wynajęte auto? O tym przeczytasz tu.