2021-07-20
Jak dbać o wynajęte auto? Praktyczne porady
W przystępnym abonamencie możemy cieszyć się jazdą nowoczesnym i bezpiecznym samochodem. Chyba wszyscy lubimy to uczucie. Jak sprawić, aby towarzyszyło nam ono do samego końca i dodatkowo nie martwić się o kłopoty przy zwrocie? Dlaczego mała kawa w dużym kubku ma sens? O tym i wielu innych poradach dowiecie się z poniższego tekstu.
Jak unikać uszkodzeń parkingowych?
Najlepszą metodą unikania otarć czy uderzeń drzwiami innych samochodów jest parkowanie daleko od pozostałych pojazdów. Nie zawsze jest to jednak możliwe, szczególnie że wiele parkingów jest budowanych tak, by zmieścić w nich jak najwięcej miejsc parkingowych, które w efekcie często są bardzo ciasne. Dlatego trzeba zwracać uwagę na filary wchodzące w obrys miejsc parkingowych. Łatwo zarysować o nie lusterko lub bok pojazdu - przy wjeżdżaniu, ale także przy wycofywaniu z miejsca parkingowego.
Kolejną pułapką są niskie barierki i słupki, których nie widać w lusterkach, ani z okien samochodu. Dlatego trzeba ich wypatrywać przed wjazdem na miejsce postoju. A przed wyjazdem warto rzucić okiem na otoczenie naszego samochodu, by ocenić w jaki sposób bezpiecznie i bezkolizyjnie wyjechać. Obejście samochodu przed odjazdem to także dobra praktyka, która pozwala zauważyć ewentualne uszkodzenia, które wyrządziła osoba trzecia -im wcześniej się zorientujemy, tym większa szansa na wykrycie sprawcy. Jeżeli oddalił się on z miejsca zdarzenia najlepiej zgłosić sprawę na policji i sprawdzić czy w miejscu zdarzenia znajduje się monitoring, dzięki któremu można ustalić „autora” szkody.
Parkując „na mieście” lub pod sklepami szczególną uwagę zwróćmy na wysokie krawężniki. Duże felgi i dokładki zderzaków świetnie wyglądają, ale łatwo je uszkodzić. Najlepiej nie dojeżdżać kołami do samego krawężnika, lecz zatrzymać się w pewnej odległości od niego. Tak, aby zderzak nie zachodził nad krawężnik. Z kolei parkując równolegle również zachowujmy bezpieczny dystans do krawędzi drogi, aby nie porysować felgi.
Parkuj prawidłowo, nie wzbudzaj agresji
Znacie to? Ktoś zostawił samochód na trawniku, miejscu dla niepełnosprawnych, chodniku czy też zatarasował wyjazd z bramy. Wkurzające prawda? Dlatego zwracajcie uwagę czy parkujecie zgodnie z przepisami, ale też w sposób, który nie utrudnia nikomu życia. Powód jest bardzo prosty. Złe parkowanie denerwuje innych ludzi. Jedni przejdą obok takiego samochodu obojętnie, ale zdarzają się ludzie, którzy „wychowują” kierowców na przykład poprzez porysowanie lakieru czy uszkodzenie lusterka.
Jak unikać uszkodzeń lakieru?
Odpryski i rysy na lakierze powstają nie tylko na parkingach. Drogi, po których jeździmy są często zwyczajnie zabrudzone, szczególnie w miejscach, gdzie przeprowadzane są remonty. Coraz częstsze ulewne deszcze i burze powodują, że na ulice wyrzucane są drobne kamienie i piasek.
W zimie sytuacja bywa jeszcze gorsza. Pryzmy zmrożonego śniegu wyrzucone spod kół poprzedzającego pojazdu mogą uszkodzić maskę, zderzak, a nawet przednią szybę. Jak temu zapobiegać? Wyrobić sobie nawyk zachowywania dużego dystansu (adekwatnego do prędkości) od aut przed nami. Im większa odległość tym mniejsza szansa, że coś „doleci” do naszego auta i wyrządzi szkodę. Dodatkowo zachowanie dystansu podnosi bezpieczeństwo nasze i naszych pasażerów. Zwiększa także nasze szanse na zauważenie dziur i nierówności w drodze, na których łatwo uszkodzić oponę lub felgę.
Jak nie uszkodzić wnętrza, czyli jedz mądrze i nie pal w samochodzie
Zniszczenia we wnętrzu wynikające z naszej nieuwagi mogą być bardzo kosztowne w naprawie i nieobjęte przez ubezpieczenie. Wystarczy wyobrazić sobie, że zapalony papieros upadnie na fotel i wypali w nim dziurę. Jedyną formą naprawy takiego uszkodzenia będzie wymiana fotela czy kanapy. Dlatego najlepiej nie palić papierosów w samochodzie, nawet podczas postoju.
Wielu z nas podczas długich podróży je w drodze. Oczywiście najlepiej się zatrzymać, wyjść z samochodu i przy okazji posiłku rozprostować kości. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości zadbajmy, aby jedzenie, które kupujemy było podane w sposób ułatwiający nam jego konsumpcję. Jeśli kupujemy w sieciach fast food - warto poprosić o zawinięcie kanapki w papierek zamiast pudełka tekturowego - unikniemy w ten sposób no. kapiącego sosu. Kupując kawę lub inne napoje można poprosić o małą porcję w dużym kubku, co zmniejsza ryzyko rozlania gorącego napoju we wnętrzu.
Warto także zwrócić uwagę na ostre, twarde części garderoby. W samochodzie spędzamy czasem wiele godzin dziennie, więc wystający element tylnej części spodni może sukcesywnie uszkadzać tapicerkę przy każdej podróży, co w trakcie kilkuletniej eksploatacji może prowadzić do przedwczesnego przetarcia.
Zwróćcie również uwagę na to, jak pakujecie bagażnik. Samochody muszą być coraz lżejsze, więc wiele plastikowych elementów wnętrza nie jest szczególnie odporne na uszkodzenia mechaniczne. Listwy czy osłony łatwo połamać czy zarysować ciężkim czy nieforemnym bagażem.
Dlaczego trzeba zwracać uwagę na stan techniczny wynajętego samochodu?
Samochody w abonamencie MM Cars Rental są nowe, a więc objęte gwarancją. Producenci zastrzegają jednak, że w niektórych okolicznościach awaria może być wyłączona z ochrony gwarancyjnej. Przykład? Uszkodzenie silnika spowodowane jazdą na niewłaściwym paliwie czy ze zbyt niskim poziomem oleju. Upraszczając, chodzi o wszelkie przypadki użytkowania pojazdu niezgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami producenta. Dlatego jeżeli w wynajętym samochodzie coś Was niepokoi, stuka czy hałasuje, to należy to niezwłocznie zgłosić. Jeśli na desce rozdzielczej widzicie komunikat o awarii lub zapaliła się kontrolka ostrzegająca o problemie z jednym z układów samochodu, to należy sprawdzić w instrukcji obsługi czy w danej sytuacji można kontynuować jazdę, czy też należy wezwać pomoc drogową, by dostarczyła auto do serwisu. Monitorowanie stanu technicznego ma też znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Pamiętajcie zatem o sprawdzaniu ciśnienia w oponach czy też uzupełnianiu płynu do spryskiwaczy.
Ubezpieczeniowe wyjątki, czyli dlaczego warto przestrzegać przepisy
Nasze samochody są ubezpieczone, ale z ubezpieczeniem jest podobnie jak z gwarancją. Nie chroni nas od każdego zdarzenia, szczególnie jeżeli policja uzna nas współwinnym kolizji czy wypadku. Jak to możliwe? Jeżeli ktoś wymusi na Was pierwszeństwo i nie zdołacie uniknąć zdarzenia, ale jechaliście szybciej niż wolno w danym miejscu, to policja czy sąd może uznać Was współwinnym zdarzenia, ponieważ prędkość przyczyniła się do jego wystąpienia albo zwiększenia zakresu uszkodzeń. Należy też pamiętać, że ogólne warunki ubezpieczeń zobowiązują użytkownika do zachowania „należytej staranności” i działań zmierzających do unikania strat lub też ograniczenia ich rozmiaru.
Podsumowując, wynajęte auto warto traktować jak swoje własne. Takie podejście oszczędzi Wam nerwów i dodatkowych kosztów. Miłej jazdy!