2023-06-26

No to w drogę... z psem!

anujesz podróż samochodem ze swoim czworonogiem? Podróżowanie z pupilem może być przyjemne i bezproblemowe, o ile odpowiednio się do tego przygotujesz. Oto kilka wskazówek, aby podróż była komfortowa i bezpieczna!

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
To najważniejsza kwestia. Kropka. Planując podróż, wybierz odpowiedni transporter lub szelki bezpieczeństwa, wyposażone w smycz ze specjalną stalową klamrą umożliwiającą szybkie wpięcie do szelek oraz w stalowy karabińczyk umożliwiający zapięcie do systemu Iso fix, do uchwytów w bagażniku czy do klamry pasa bezpieczeństwa. Przypięty pies gwarantuje bezpieczeństwo podczas jazdy. Podczas zderzenia z prędkością 50 km/h masa psa zwiększy się 40 krotnie! Jeśli Twój pies waży 30 kg szelki lub pasy będą musiały wytrzymać obciążenie 1200 kg!

Oto kilka wskazówek, którymi warto się kierować podczas przewozu zwierząt (źródło: Policja.gov.pl):

- Zwierzę nie może stanowić zagrożenia dla osób znajdujących się w pojeździe.
- Zwierzę powinno znajdować się w wyznaczonym miejscu, nie powinno to być podszybie przednie ani tylna półka.
- Zwierzę powinno mieć wyznaczone miejsce do położenia oraz dostęp do świeżego powietrza (nie zamykaj zwierząt w bagażniku!).
- Zwierzę powinno być zabezpieczone przed nagłymi zmianami położenia podczas gwałtownego hamowania (dostępne są specjalne pasy bezpieczeństwa dla zwierząt).
- Zwierzę nie powinno utrudniać kierowcy kierowania pojazdem, ograniczać widoczności drogi ani łatwego dostępu kierowcy do urządzeń służących kierowaniu, hamowaniu, sygnalizowaniu czy oświetlaniu drogi.

Boje się!
Twój pies nigdy nie jechał samochodem? Nim wyruszysz w daleką podróż wrzuć na luz i stopniowo oswajaj swojego pupila z samochodem. Zacznij od swobodnego obwąchania samochodu. Następnie, bez przymusu niech pies wejdzie do auta z włączonym silnikiem, nagradzaj za przebywanie w nim i a potem… wróć do domu. Następnego dnia zabierz go na krótką przejażdżkę. Zacznij od krótkiego odcinka, możesz zabrać psa w jakieś atrakcyjne i miłe dla niego miejsce. Z czasem wydłużaj czas przebywania w samochodzie. Oszczędzi to stresu podczas wyjazdu w dłuższą trasę. Dopiero po tych krokach zaplanuj dłuższą trasę.

Przed podróżą pamiętaj o...

Zanim wyruszysz w podróż, zadbaj o kilka rzeczy. Wybierz się na spacer z psem, a ostatni posiłek podaj mu maksymalnie 2-3 godziny przed rozpoczęciem jazdy. Pamiętaj! Spacer przed podróżą to nie 5-minutowe „siku” pod blokiem.

Pora na przerwę
Podczas podróży samochodem pamiętaj o regularnych przystankach i dostępie do wody. Zwierzęta odczuwają wysokie temperatury tak samo jak ludzie. Jeśli planujesz długą podróż samochodem, wyjedź wcześnie rano lub późnym wieczorem, aby uniknąć upałów. Planuj postój co 2-3 godziny, aby dać psu możliwość odpoczynku i wypróżnienia się. Warto również monitorować temperaturę w samochodzie, aby zapobiec przegrzaniu zwierzęcia.

Jestem zdrowy!
Przed wyjazdem warto zaplanować wizytę u weterynarza ze swoim pupilem. Skontroluj stan zdrowia zwierzęcia, sprawdź, czy ma aktualne szczepienia i jest odrobaczone. Zabezpiecz psa także przeciwko kleszczom. Jeśli zwierzę nie jest jeszcze zachipowane, warto to rozważyć. Na wszelki wypadek sprawdź również, czy w miejscu docelowym podróży znajdują się przychodnie lub kliniki weterynaryjne.

Pamiętaj o:
- Zabraniu książeczki zdrowia psa i wszelkich dokumentów, które mogą być pomocne w przypadku pogorszenia się samopoczucia zwierzęcia podczas podróży.
- Przygotowaniu zapasu leków. Jeśli pies regularnie przyjmuje jakieś preparaty, pamiętaj o zabraniu odpowiedniej ilości na całą podróż. Przydatna będzie także apteczka dla pupila, zawierająca przyrządy do usuwania kleszczy, opatrunki i środek do dezynfekcji ran. Upewnij się, że masz także dostęp do leków przeciwwymiotnych, jeśli twój pies cierpi na chorobę lokomocyjną.
- Zabraniu zapasowej smyczy, ulubionej zabawki, posłania, miski i worków na odchody.
- Jeśli wybierasz się za granicę sprawdź wymogi dotyczące podróżowania ze zwierzętami w wybranych państwach Unii Europejskiej.

Podsumowanie
Podróżowanie ze zwierzakiem może być wyjątkowym doświadczeniem, pod warunkiem odpowiedniego przygotowania. Dzięki tym prostym poradom, twoja podróż samochodem z pupilem będzie przebiegać sprawnie i bezproblemowo. Ciesz się wspólnymi chwilami i twórz niezapomniane wspomnienia z twoim ukochanym zwierzakiem na pokładzie!