2023-06-27

Uwaga, dziecko na pokładzie!

Bezpieczeństwo dzieci podczas podróży samochodem jest sprawą niezwykle istotną, absolutnie nie powinno być bagatelizowane. Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie? W artykule poruszymy kwestie fotelików, smartfonów i… jedzenia!

Wzrost ma znaczenie!
Czy wiesz, że obowiązujące prawo o ruchu drogowym nakłada obowiązek korzystania z fotelika bezpieczeństwa nawet na 17-latka mającego PONIŻEJ 150 cm wzrostu? Wcześniej rodziców lub opiekunów z obowiązku korzystania z fotelika lub innego urządzenia podtrzymującego zwalniała granica wieku dziecka (12 lat). Teraz jednak należy używać odpowiedniego fotelika nawet do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Dlaczego? Dzieci czy młodzież różnie rosną. Słowem, 12-latek może być wystarczająco wysoki, by jeździć jak dorosły lub jeszcze za mały na podróże bez fotelika. Pamiętajcie, że podczas gwałtownego hamowania czy innego manewru dziecko przewożone bez fotelika jest zupełnie bezbronne. Nie wierzysz? Obejrzyj filmy z testów zderzeniowych z udziałem manekinów – dzieci, które nie zostały przypięte pasami ani zabezpieczone fotelikiem, przy hamowaniu są… miażdżone. Fotelik to absolutna konieczność, zarówno we własnym samochodzie, jak i taksówce czy wynajmowanym pojeździe! Nawet jeśli chcesz przejechać tylko 500 m na lody czy do pobliskiego sklepu, jeśli wieziesz niezabezpieczone dziecko, ryzykujesz jego życie. Trzymanie malucha na kolanach czy przypięcie się wraz z nim pasami nie jest skutecznym rozwiązaniem. Podczas zderzenia, a nawet ostrego hamowania na ciało człowieka działają przeciążenia pozornie zwiększające jego masę 20-30 razy! Oznacza to, że w momencie zderzenia dziecko ważące 3,5 kg może osiągnąć wagę od 70 kg do nawet 105 kg!

Co i jak?
Wybór i prawidłowy montaż fotelika są kluczowe dla pełnego bezpieczeństwa naszych pociech podczas podróży. Przy wyborze sprzętu nie polegaj na opinii znajomych, lecz kieruj się wynikami aktualnych testów zderzeniowych. Zwróć również uwagę na system montażu (ISOFIX). Foteliki samochodowe są dostępne w różnych kategoriach wiekowych, ale wybierając konkretny model trzeba także wziąć pod uwagę masę dziecka. Co ważne, istnieją także modele, które „rosną” wraz z dzieckiem. Odpowiednio dobrany fotelik zapewnia maksymalną ochronę małego podróżnika.

Latające przedmioty!
Tablet czy telefon komórkowy z ulubioną bajką z pewnością są sposobem na umilenie podróży, ale mogą też stanowić potencjalne niebezpieczeństwo. Każdy niezabezpieczony przedmiot w samochodzie, w tym urządzenia elektroniczne, może podczas nagłego hamowania nabrać pozornie większej masy i w wyniku tego uderzyć dziecko lub współpasażera z większą siłą. Dlatego przed rozpoczęciem podróży zastanów się, czy wszystkie zabrane przedmioty są naprawdę niezbędne. Jeśli tak, należy zapewnić ich odpowiednie zabezpieczenie. Ta zasada dotyczy również wszystkich przedmiotów przewożonych swobodnie w kabinie samochodu, takich jak laptopy, plastikowe lub drewniane zabawki, torby, walizki itp. Jeśli wyruszasz w podróż i potrzebujesz samochodu z dużym bagażnikiem, takiego jak Toyota Corolla Combi, aby pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy, wynajmij go w MM Cars Rental! Nasza wypożyczalnia oferuje różne modele samochodów, w tym pojazdy z przestronnymi bagażnikami, które umożliwią wygodną podróż z rodziną i bezpieczny przewóz niezbędnych rzeczy.

Jedziesz? Nie jedz!
Jedzenie lub picie podczas jazdy może być niezwykle niebezpieczne. W razie nagłego hamowania może dojść do zakrztuszenia się, zachłyśnięcia czy zadławienia. Chociaż dwa pierwsze stany niekoniecznie prowadzą do całkowitego zablokowania dróg oddechowych, zadławienie może skutkować trudnością w oddychaniu, a próby odkrztuszenia mogą się okazać nieskuteczne. Dlatego ważne jest, aby jeść i pić tylko podczas postoju. Pamiętaj o regularnych przerwach w podróży, które pozwolą zarówno Tobie, jak i dziecku się zrelaksować, poruszać, a tym samym uniknąć uczucia przytłoczenia długą jazdą.

Wybór odpowiedniego fotelika i jego prawidłowy montaż są kluczowe. Trzeba również pamiętać o zabezpieczeniu przedmiotów, które mogą stanowić niebezpieczeństwo podczas nagłego hamowania. Bezpiecznie też będzie zrezygnować z jedzenia i picia w samochodzie – róbmy to wyłącznie podczas przerw w podróży. Zastosowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa i regularne przerwy pozwolą na komfortową i spokojną podróż z dzieckiem.