2023-06-28

​Wynajem samochodu dla początkujących. O tym pamiętaj, gdy wynajmujesz samochód

Wynajem samochodu to wygodny i elastyczny sposób na podróżowanie. Jednak wiąże się także z pewnymi wyzwaniami. W artykule przedstawiamy kilka najlepszych praktyk, które warto mieć na uwadze przy wynajmowaniu samochodu.

1. Rezerwacja samochodu z wyprzedzeniem
Planuj. Rezerwacja samochodu z wyprzedzeniem daje większe szanse na znalezienie korzystnej oferty i uniknięcie dodatkowych opłat. Warto porównać ceny i warunki różnych wypożyczalni samochodów, aby wybrać najkorzystniejszą opcję. Polecamy być na bieżąco z ofertą MM CR, w której często można znaleźć atrakcyjne promocje.

2. Zwróć uwagę na zasady ubezpieczenia
Przed podpisaniem umowy wynajmu dokładnie zapoznaj się z warunkami ubezpieczenia i ogólnymi warunkami najmu (link). Upewnij się, że polisa odpowiednio chroni Cię przed skutkami wypadku lub uszkodzenia samochodu. W razie wątpliwości skonsultuj się z przedstawicielem wypożyczalni.

3. Sprawdź stan samochodu przed odebraniem
Przed wypożyczeniem samochodu dokładnie sprawdź jego stan. Zapisz ewentualne uszkodzenia i poinformuj o nich przedstawiciela wypożyczalni. To pomoże uniknąć nieporozumień i nieprzyjemnych niespodzianek przy zwrocie pojazdu. Zwróć uwagę na stan techniczny wynajętego samochodu. Samochody MM Cars Rental są nowe i objęte gwarancją producenta. Jednak gwarancja może zostać unieważniona w wypadku uszkodzeń spowodowanych nieprawidłowym użytkowaniem pojazdu, np. jazdą na niewłaściwym paliwie. Jeśli zauważysz cokolwiek niepokojącego podczas jazdy, nieprawidłowe odgłosy czy wskazania na desce rozdzielczej, zgłoś to niezwłocznie wypożyczalni. Nawet drobne problemy mogą prowadzić do poważniejszych uszkodzeń, dlatego lepiej nie lekceważyć żadnych sygnałów ostrzegawczych.

4. Postaw na eko
Wybieraj samochody z niskim zużyciem paliwa lub hybrydowe (np. Toyota RAV4, Toyota Corolla – kombi lub sedan bądź Toyota Yaris). Stosuj się do zasad ekonomicznej jazdy, unikaj gwałtownych przyspieszeń i hamowań. Przed oddaniem samochodu zatankuj go na stacji paliwowej zgodnie z umową.

5. Czas to pieniądz
Pamiętaj o terminowym zwrocie samochodu, aby uniknąć dodatkowych opłat za opóźnienie. Sprawdź również, czy samochód jest w takim samym stanie, w jakim był przy odbiorze, aby uniknąć sporów dotyczących ewentualnych uszkodzeń.

6. Na dodatek
Zwróć uwagę na dodatkowe usługi oferowane przez wypożyczalnię. Niektóre z nich mogą się okazać przydatne i opłacalne, choćby dodatkowe ubezpieczenie czy foteliki dla dzieci (dostępne również w MM Cars Rental, w celu ustalenia dostępności skontaktuj się z nami). Przejrzyj oferty i zdecyduj, które z dodatkowych usług mogą być dla Ciebie wartościowe.

7. Regularnie sprawdzaj
Monitorowanie stanu technicznego pojazdu ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa. Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach i upewnij się, że są one w dobrym stanie. Uzupełniaj płyn do spryskiwaczy, aby zapewnić sobie odpowiednią widoczność podczas jazdy.

8. Wnętrze jest ważne
Ważne jest również, aby dbać o wnętrze samochodu. Zniszczenia spowodowane nieuwagą mogą być kosztowne w naprawie i często nie są objęte ubezpieczeniem; np. spadający papieros może wypalić dziurę w tapicerce, a naprawa takiego uszkodzenia może wymagać wymiany całego siedzenia. Podczas długich podróży, jeśli spożywasz posiłki w samochodzie, zadbaj o to, aby były podane w sposób ułatwiający ich konsumpcję i minimalizujący ryzyko zalania czy uszkodzenia wnętrza. Jeśli korzystasz z usług fast food, poproś o zawinięcie kanapki w papier zamiast pakowania jej w tekturowe pudełko, to zapobiegnie wyciekowi sosu. Unikaj także picia gorących napojów bez odpowiedniego zamknięcia, aby uniknąć rozlania w trakcie jazdy. O tym pisaliśmy również tu.

9. Spakuj się z głową
Przy pakowaniu rzeczy do bagażnika zwróć uwagę na to, jak je układasz. Zbyt ciężkie lub nieodpowiednio zapakowane, mogą spowodować uszkodzenia plastikowych elementów wnętrza samochodu, takich jak listwy czy osłony. Staraj się umieścić bagaż tak, by zminimalizować ryzyko uszkodzeń mechanicznych.

Podsumowując, przestrzeganie tych praktyk przy wynajmie samochodu pozwoli Ci nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale również uniknąć potencjalnych problemów. Monitorowanie stanu technicznego wynajętego pojazdu i dbanie o jego wnętrze dodatkowo przyczyni się do tego, że podróż będzie bezpieczna i komfortowa. Pamiętaj o tych wskazówkach podczas wynajmu samochodu, aby cieszyć się bezproblemową jazdą.