2023-02-07

My się zimy nie boimy

Najnowsze prognozy pogody pokazują, że zima ani myśli odpuścić. O czym pamiętać podczas jazdy, gdy na drodze raz śnieg, raz deszcz ze śniegiem, a raz lód?

Dobry plan to podstawa

Niesprzyjające i zmienne warunki pogodowe mogą wydłużyć czas podróży. Bądź na to przygotowany. Wyjedź wcześniej, by nie nadrabiać traconego podczas stania w korku czasu. Opady śniegu, deszczu ze śniegiem mają wpływ na czas i dynamikę jazdy. Pamiętaj, że droga hamowania na mokrej nawierzchni zdecydowanie się wydłuża, a na oblodzonej bardzo łatwo możesz stracić przyczepność i panowanie nad kierownicą. Dostosuj prędkość do warunków na drodze, do natężenia ruchu. Pamiętaj, by nie tracić czujności, gdy prowadzisz samochód.

Przed podróżą odśnież auto

Jesteś spóźniony, wychodzisz i patrzysz, a na Twoim samochodzie zalega pół metra śniegu. Usuwasz go z przedniej szyby i okazuje się, że jest na niej również lód. Zeskrobujesz lodową pokrywę, ale goni Cię czas, więc śniegu z dachu już nie zgarniasz, albo robisz to bardzo niedokładnie. Myślisz sobie, że przecież i tak zwieje go pęd powietrza podczas jazdy. Wsiadasz, ruszasz, a za Tobą, niczym za kometą, ciągnie się śnieżny ogon. Taka sytuacja to zagrożenie dla innych uczestników ruchu. A jeśli trafisz na patrol policyjny, skończy się to mandatem. Śnieg, który spada z jadącego samochodu, może doprowadzić do tragedii na drodze – wówczas konsekwencje będą znacznie dotkliwsze.

Co tak wolno?

Wraz z pojawieniem się śniegu na drogi wyjeżdżają pojazdy, których celem jest zapewnienie przejezdności. Są one szerokie, niektóre zajmują cały pas drogi, poruszają się wolno, jadą z prędkością 40-50 km/h. Służby drogowe posługują się żółtymi światłami sygnalizacyjnymi i odgrywają rolę zbliżoną do tej przypisanej służbom porządkowym i ratowniczym. Widzisz taki pojazd? Przepuść go, nie wyprzedaj, nie zajeżdżaj mu drogi.

Włącz myślenie

Pogoda lub niepogoda nie zwalnia kierowcy z zachowania ostrożności na drodze. To od nas, kierowców, szczególnie zależy bezpieczeństwo na drodze. O czym pamiętać?

- Przed wyjazdem zaplanuj trasę, sprawdź ewentualne utrudnienia na drodze.

- Zwróć uwagę na stan techniczny pojazdu i jego wyposażenie. Czy masz na stanie apteczkę, gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy?

- Zadbaj o prawidłowe ułożenie bagażu. Pamiętaj, by wszystkie „latające” przedmioty typu butelka, telefon, książki wsadzić do schowka. Przy zderzeniu z prędkością około 50 km/h 1,5-litrowa butelka wody waży aż 60 kg, a telefon komórkowy nawet 10 kg!

Więcej o tym, że bezpieczeństwo tkwi w szczegółach przeczytasz tutaj.

Zachowaj odległość

Kiedy prowadzisz samochód, dostosuj prędkość nie tylko do obowiązujących limitów, ale również do warunków panujących na drodze. Pamiętaj, by zachować odpowiednią odległość od poprzedzającego pojazdu. Daj sobie przestrzeń na reakcję. Nie zapominaj, by podczas podróży zrobić przerwę, aby się dotlenić i nawodnić organizm.  

Więcej o bezpiecznym odstępie przeczytasz tutaj.

Halo? 112?

Mijasz miejsce wypadku i widzisz, że nie ma tam jeszcze służb? Zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu, tak aby nie stwarzał zagrożenia dla innych uczestników ruchu, i wezwij pomoc (numer alarmowy 112). Gdy odpowiednie służby są poinformowane, przystąp do udzielania pomocy poszkodowanym. Jeżeli przejeżdżasz obok wypadku, przy którym służby już rozpoczęły akcję ratowniczą, skup się na prowadzeniu pojazdu. Nie przyglądaj się i nie powoduj utrudnień na swoim pasie ruchu. Wielu kierowców przejeżdżających obok wypadku zwalnia (czasem prawie zatrzymuje pojazd), by się przyglądać, a to stwarza zagrożenie dla pojazdów jadących z tyłu.

Korytarz życia 

Utknąłeś w korku i słyszysz dźwięk karetki? Pamiętaj o utworzeniu korytarza życia dla służb jadących z pomocą. Tworząc korytarz życia, pomagamy nie tylko służbom, ale przede wszystkim poszkodowanym w zdarzeniu. W tym momencie liczy się każda sekunda! 

Uwaga, remont!

Planujesz podróż po drogach krajowych? Koniecznie sprawdź, jakich utrudnień możesz się spodziewać na trasie. Wejdź na drogi.gddkia.gov.pl lub zadzwoń na 19 111! Numer ogólnopolskiej Informacji Drogowej 19 111 jest czynny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Zauważyłeś uszkodzony element infrastruktury drogowej lub nawierzchni i chciałbyś to zgłosić? Możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer 19 111.

Planujesz wyjazd służbowy lub rodzinny? Wynajmij samochód w MM Cars Rental. Jak to zrobić?

  1. Wybierz samochód. W MM Cars Rental znajdziesz ofertę zarówno dla firm, jak i osób prywatnych.
  2. Określ czas wynajmu. Oferujemy wynajem krótkoterminowy (na kilka dni) i elastyczny (od 1 do 24 miesięcy). Zapomnij o skomplikowanych procedurach rezerwacji. W MM Cars Rental wynajmiesz auto nie tylko tanio, ale też szybko i wygodnie.
  3. Podpisz umowę – i ruszaj ku wielkiej przygodzie!