2023-04-21

Lista to-do, czyli co sprawdzić przed długą podróżą?

Jeśli planujesz długą podróż samochodem, zadbaj o kilka istotnych rzeczy, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy. Nie wystarczy jedynie się spakować, wsiąść do auta i wyruszyć przed siebie – chyba że wynajmujesz samochód w MM Cars Rental, tu otrzymujesz sprawdzony i gotowy do drogi pojazd. Co warto sprawdzić przed wyjazdem?

Śpiesz się powoli

Pamiętaj, że bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze. Jeśli jedziesz na urlop do Chorwacji czy na południe Włoch i czeka Cię pokonanie 3-4 tys. km, przed wyjazdem zadbaj o kompleksową kontrolę samochodu, by nie zepsuć sobie urlopu przez awarię i uniknąć kosztów naprawy za granicą.

Co sprawdzić?

- Stan płynów eksploatacyjnych. Olej silnikowy, płyn hamulcowy i chłodniczy to podstawowe płyny, które decydują o prawidłowym działaniu układu napędowego i hamulcowego.
- Układ hamulcowy. Nie zapomnij sprawdzić stanu klocków i tarcz hamulcowych, wymień je, jeśli są zużyte.
- Stan ogumienia i zbieżność kół. Prawidłowe ciśnienie w oponach i stan bieżnika są kluczowe dla dobrej przyczepności na drodze, nie tylko podczas deszczu.
- Stan wycieraczek. Upewnij się, że pióra wycieraczek są w dobrym stanie i skutecznie zbierają wodę z szyb.
- Żarówki i światła. Sprawdź, czy wszystkie żarówki działają poprawnie, i zawsze miej pod ręką zapasowy komplet.
- Akumulator i układ elektryczny. Sprawdź, czy akumulator działa bez zarzutu i czy układ elektryczny jest w dobrym stanie.
- Filtry powietrza i paliwa. Filtry powietrza chronią silnik przed zabrudzeniami, a filtry paliwa zabezpieczają go przed zanieczyszczeniem; wymień je w razie konieczności.
- Stan zawieszenia i amortyzatorów. Sprawdź stan techniczny tych elementów, wpływa on bowiem na stabilność i komfort jazdy.
- Stan układu wydechowego. Wycieki lub uszkodzenia mogą skutkować głośnym hałasem podczas jazdy, zmniejszeniem mocy układu i zwiększeniem emisji spalin.
- Układ chłodzenia i klimatyzacja. Sprawdź ich działanie, by komfortowo podróżować, zwłaszcza gdy doskwierają upały.

Co zabrać w daleką podróż samochodem?

W ramach przygotowań do dalekiej podróży samochodem warto zadbać o odpowiednie wyposażenie, które poprawi zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort jazdy. Możemy te elementy podzielić na dwie kategorie: obowiązkowe akcesoria i te, które ułatwią przewóz bagażu lub zwiększą wygodę w trasie.

Do pierwszej grupy należą akcesoria, bez których nie powinniśmy ruszać w drogę:

- Apteczka. Ważne, aby sprawdzić jej zawartość i uzupełnić brakujące elementy, trzeba również wymienić te, które się przeterminowały.
- Gaśnica. Musi posiadać aktualną homologację, aby mieć gwarancję terminu ważności wraz z legalizacją.
- Trójkąt ostrzegawczy.Trzeba sprawdzić jego stan i umieścić go w dostępnym miejscu.
- Kamizelki odblaskowe. Potrzeba ich tyle, ile jest osób w samochodzie, gdyż mogą być przydatne podczas wymiany koła lub innych napraw, kiedy konieczne jest opuszczenie auta przez wszystkich pasażerów.
- Zestaw naprawczy i lewarek. Bez tych narzędzi nie będzie można wymienić koła ani wykonać drobnej naprawy we własnym zakresie.
- Foteliki dziecięce.Należy sprawdzić, czy są nadal odpowiednie do wagi i wzrostu podróżujących dzieci.

Druga grupa akcesoriów, które warto zabrać w daleką podróż samochodem, ma ułatwić przewóz bagażu lub zwiększyć wygodę podczas jazdy – są to:
- Bagażnik rowerowy. Mogą to być specjalne uchwyty montowane na bagażniku dachowym lub bagażnik rowerowy zamocowany na haku z tyłu samochodu.
- Bagażnik dachowy i boks. Jeśli trzeba wziąć więcej bagażu, przyda się pojemny boks montowany do bagażnika dachowego.
- Aktualne mapy we wbudowanym systemie nawigacji. Warto się zatroszczyć o ich aktualizację, aby uniknąć niespodzianek w trakcie podróży.
- Ubezpieczenie. Warto pamiętać o wszelkich polisach ubezpieczeniowych i assistance, aby czuć się bezpieczniej w czasie podróży.
- Rolety na szyby. Przydatne podczas słonecznych dni.
- Poduszki i koce. Kto wybiera się w dłuższą podróż, powinien zadbać o wygodę pasażerów i zabrać ze sobą poduszki i koce, które umożliwią odpoczynek podczas jazdy.
- Zestaw higieniczny. Ręczniki papierowe, chusteczki nawilżane, płyn do dezynfekcji rąk i toalety, worki na śmieci to rzeczy niezbędne podczas podróży samochodem.
- Ładowarki i kable do urządzeń elektronicznych. Dziś trudno sobie wyobrazić dłuższą podróż bez telefonów czy tabletów – warto zadbać o ich stałe zasilanie i zabrać ze sobą odpowiednie kable i ładowarki.
- Przekąski i napoje. Zaspokoją głód i pragnienie w czasie podróży.

Powyższa lista nie jest wyczerpująca i zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Jedno jest pewne: by długa podróż samochodem była komfortowa i bezpieczna, przed wyjazdem trzeba zadbać o jego odpowiednie wyposażenie.

Na co zwrócić SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ?

Po pierwsze – bagaże. Zanim wyruszysz w podróż, warto wziąć pod uwagę ładowność Twojego samochodu. Nie przesadzaj z ilością ładunku, który chcesz zabrać. Pamiętaj, że nadmiernie obciążony pojazd to:
- dłuższa droga hamowania,
- trudniejsze manewrowanie,
- większa podatność na usterki związane z zawieszeniem lub układem jezdnym.

Po drugie – bezpieczeństwo. Jazda na długich dystansach wiąże się z większym obciążeniem nie tylko samochodu, ale także kierowcy. Dlatego bardzo ważne jest zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze, pamiętaj też o wypoczynku, świeżości umysłu i dobrej widoczności. Powinieneś być wypoczęty i wyspany przed podróżą, a w jej trakcie zatrzymywać się co kilka godzin lub zmieniać się za kierownicą.

A może MM CARS RENTAL?

Jeśli nie posiadasz odpowiedniego samochodu, rozważ wynajem samochodu. Jest to ekonomiczna forma, która pozwala na skorzystanie z pojazdu dostosowanego do konkretnej podróży. Sprawdź ofertę MM Cars Rental. Znajdziesz w niej samochody gotowe do długiej i bezpiecznej podróży. Wynajmij, a będziesz mieć pewność, że pojedziesz nowoczesnym, bezpiecznym i sprawdzonym pojazdem, który pozwoli Ci na komfortową i bezpieczną podróż.