2023-04-28

Uwaga, wypadek!

Wypadki drogowe należą do największych zagrożeń na drodze. Jakie są ich przyczyny i jak unikać tych nieprzyjemnych zdarzeń?

W 2022 r. w Polsce, na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu, miały miejsce 21 322 wypadki drogowe. To o 1494 mniej w porównaniu z 2021 r., kiedy zarejestrowano 22 816 takich zdarzeń. Najtragiczniejszym skutkiem wypadków drogowych jest śmierć. W 2022 r. na polskich drogach zginęło 1896 osób, rok wcześniej ten bilans wyniósł 2245 osób. W wyniku wypadków drogowych w ubiegłym roku obrażenia odniosły 24 743 osoby (w tym ciężkie – 7541), w 2021 było to aż 26 415 osób. W 2022 r. do jednostek policji zgłoszono 362 266 kolizji drogowych.

Przyczyny?

Przyczyny wypadków drogowych są różnorodne, ale najczęściej wynikają z działań kierujących, takich jak przekroczenie prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieprawidłowe korzystanie z pasa drogowego, jazda pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Najwięcej wypadków miało miejsce na drogach jednojezdniowych, dwukierunkowych, a większość zdarzeń wystąpiła w okresie zwiększonego natężenia ruchu. Potwierdzają to policyjne statystyki:

Główne przyczyny wypadków na prostych odcinkach to:
- niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – 2214 wypadków,
- nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – 1490 wypadków,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu – 1406 wypadków,
- niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami – 1152 wypadki,
- nieprawidłowe wyprzedzanie – 617 wypadków.

Najczęstsze przyczyny wypadków na skrzyżowaniach z pierwszeństwem przejazdu to:
- nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – 2474 wypadki,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu – 585 wypadków,
- niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – 359 wypadków.

W 2022 r. zdecydowana większość wypadków miała miejsce na drogach jednojezdniowych, dwukierunkowych – zdarzeń tych było 16 840, co stanowi 79% wszystkich wypadków.

Kiedy?

W 2022 r. najwięcej wypadków zdarzyło się w czerwcu, przy dobrych warunkach atmosferycznych (11%), w sierpniu (10,3%) i w lipcu (10,1%). Najwięcej osób zginęło w sierpniu (10,7%) i w październiku (10,3%). Najwięcej wypadków odnotowano w piątki (17% ogółu). Zarówno w 2022 r., jak i w latach poprzednich najwięcej zdarzeń odnotowano w godzinach 13-18, czyli w okresie zwiększonego natężenia ruchu (37,6% wypadków). Najmniej wypadków wydarzyło się w godzinach nocnych (od północy do godziny 5).

Uwaga, piesi na drodze!

Kolejna grupa sprawców wypadków drogowych to piesi. W 2022 r. spowodowali oni 1084 wypadki (5,1%). Najczęstszą przyczyną wypadków z winy pieszych było:
- wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem – 539 wypadków (49,7% wszystkich wypadków spowodowanych przez pieszych),
- wejście na jezdnię zza pojazdu, przeszkody – 138 wypadków (12,7%),
- przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym – 110 wypadków (10,1%),
- wejście na jezdnię przy czerwonym świetle – 96 wypadków (8,9%).

Jak uniknąć wypadku?

1. Hamuj!

Pamiętaj, że spóźnione hamowanie może prowadzić do poważnego wypadku. Wyobraź sobie, że auta w gęstym ruchu są jak kostki domina, jedno nieskuteczne hamowanie przewraca kolejne.

2. Patrz w lusterko!

Stoisz na światłach, w korku, gwałtownie hamujesz? Spójrz w lusterko, aby ocenić sytuację za Tobą. Jeśli widzisz, że kolejny kierowca może nie wyhamować, rusz nieco do przodu lub puść hamulec, aby zminimalizować skutki ewentualnego zderzenia. Jeśli jednak masz przed maską pieszego, przeciwnie – nie zdejmuj nogi z hamulca!

3. Zachowuj odstęp

Nie tylko w czasie jazdy. Zachowaj odpowiedni odstęp także podczas stania na światłach czy w korku. Dzięki temu łatwiej Ci będzie zareagować na nagłą awarię samochodu poprzedzającego.

4. Nie jedź na pamięć!

Pamiętaj, że organizacja ruchu w Polsce często się zmienia. Zawsze staraj się dostosować do panujących na drodze przepisów, a w razie wątpliwości zwracaj uwagę na oznakowanie drogi.

5. Sygnalizuj!

Jedź czytelnie i sygnalizuj swoje zamiary jazdy nie tylko kierunkowskazami, ale także sposobem jazdy. Manewry na drodze rozpoczynaj wcześniej i wykonuj płynnie, aby inni kierowcy mieli czas na reakcję.

6. Zwolnij

W gęstym ruchu szybka jazda nic Ci nie da. Nie zyskasz czasu, nie nadrobisz minut, skończy się jedynie tym, że na najbliższych światłach spotkasz samochód, który wyprzedziłeś 10 albo i więcej kilometrów temu.

Bezpieczny i nowoczesny!

Nowoczesne samochody wyposażone są w wiele systemów poprawiających bezpieczeństwo. Są to m.in. systemy ABS, ESP czy też asystenta pasa ruchu, które zmniejszają ryzyko wypadków drogowych i ułatwiają jazdę. Dodatkowo wiele z tych funkcji działa automatycznie i może zapobiec kolizjom w sytuacjach, gdy kierowca nie zdąży zareagować na zagrożenie. Potrzebujesz bezpiecznego samochodu? Nie chcesz kupować auta? Wypożycz je w MM Cars Rental. Wynajmuj, podróżuj bezpiecznie i komfortowo bez konieczności posiadania i utrzymywania własnego samochodu.

Podsumowując
Ważne jest, aby kierowcy byli świadomi, że ich działania na drodze mają wpływ na bezpieczeństwo innych użytkowników ruchu. Należy pamiętać, że kierowanie pojazdem to duże zadanie, wymagające skupienia i uwagi. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub niepewności należy zachować ostrożność i zwolnić. Jednym z najważniejszych sposobów na zapobieganie wypadkom drogowym jest właśnie przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze.