2022-10-25

Zachowaj bezpieczny odstęp

W czerwcu ubiegłego roku weszły w życie przepisy, których celem jest wyeliminowanie niebezpiecznego procederu, jakim jest tzw. jazda na zderzaku na autostradach i drogach ekspresowych. Na czym polega nowy przepis i jak go wdrożyć za własnym kółkiem?

Zgodnie z przepisami minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu liczony w metrach powinien wynosić co najmniej połowę prędkości wyrażonej w kilometrach na godzinę. Mówiąc bardziej obrazowo: jedziesz 100 km/h – zachowujesz od poprzedzającego samochodu dystans co najmniej 50 m; jedziesz 140 km/h – minimalna odległość wynosi więc 70 m. Proste? Teoretycznie tak, ale jak zweryfikować tę odległość w trakcie jazdy?

Technologia na pokładzie

W ocenie dystansu z pomocą przychodzi nam technologia, a dokładniej systemy bezpieczeństwa. Współczesne pojazdy są wyposażone w tempomaty czy systemy ostrzegające o zagrożeniu związanym z niewłaściwym odstępem. Kierowca, który korzysta z tego typu rozwiązań, ma ułatwione zadanie. A co, jeśli porusza się pojazdem bez tego typu udogodnień?

Włącz myślenie

Kto nie ma na pokładzie udogodnień technologicznych, musi polegać na sobie, swoim mózgu i oczach! Jak na oko obliczyć prawidłowy dystans? W trakcie jazdy wyznacz charakterystyczny punkt na drodze, obok którego przejeżdża pojazd przed Tobą. Może to być znak drogowy, słupek czy bilbord. „Jeśli miniemy wybrany znacznik trzy sekundy później, taki odstęp zapewni bezpieczeństwo oraz komfort ruchu i zarazem umożliwi zareagowanie w razie gwałtownego i niespodziewanego hamowania pojazdu przed nami”, zapewnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Co daje odpowiedni dystans?

Zachowanie bezpiecznego odstępu wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Daje czas na wykonanie manewru i umożliwia płynną jazdę, bez zbędnych manewrów czy gwałtownego hamowania, co przekłada się na pozytywne efekty w zakresie ekonomicznej jazdy. Zachowanie dystansu w deszczowe dni znacznie ogranicza powstawanie zanieczyszczeń na przedniej szybie czy reflektorach. A to ważne, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, przejrzyste szyby bowiem poprawiają widoczność i ułatwiają obserwowanie tego, co się dzieje na drodze.

Prawo jazdy i dowód osobisty poproszę

Od maja 2022 r. za nieprzestrzeganie przepisu i tzw. jazdę na zderzaku grozi mandat w wysokości od 300 zł do 500 zł i dodatkowo 6 punktów karnych!