2023-05-30

​Kierowco, nie popełniaj tych pięciu błędów!

Bezpieczeństwo na drodze zawsze powinno być najważniejsze. Niestety, wielu polskich kierowców popełnia błędy, które nie tylko ograniczają płynność ruchu, ale także zwiększają ryzyko wypadków. Poznaj pięć najczęstszych grzechów drogowych.

1. Blokowanie lewego pasa
W Polsce obowiązuje ruch prawostronny. Zgodnie z przepisami drogowymi lewy i środkowy pas służą wyłącznie do wyprzedzania. Niestety, wielu kierowców nie przestrzega tej zasady i blokuje lewy pas przez dłuższy czas. Takie zachowanie nie tylko powoduje utrudnienia w ruchu, ale również stanowi naruszenie przepisów. Zbyt długa jazda lewym pasem to blokowanie drogi, a za to grożą mandat w wysokości do 500 zł i 2 punkty karne.

Statystyki policyjne alarmują, że kierowcy ignorują ten przepis. Blokowanie lewego pasa ogranicza, spowalnia i tamuje ruch. Często zmusza innych kierowców do podejmowania ryzykownych działań. Zmiana pasa ruchu przy dużych prędkościach i wyprzedzanie z prawej strony są manewrami niebezpiecznymi. Wywołują również zdenerwowanie u innych użytkowników drogi, a wykonywane przez nich wtedy manewry mogą być ryzykowne. Stan wzburzenia emocjonalnego to zawsze najprostszy sposób na kłopoty w podróży.

2. Jazda na trzeciego
Nadmierna prędkość i brawura to grzechy niejednego kierowcy. Wyprzedzanie na trzeciego lub w niedozwolonych miejscach jest nie tylko niebezpieczne, ale także nieodpowiedzialne. Pomimo poszerzającej się sieci nowoczesnych dróg ekspresowych i autostrad (o tym pisaliśmy tu – link) wiele tras w Polsce wciąż ma tylko jedną jezdnię, na której wyprzedzanie jest niezwykle ryzykowne; mimo to spieszący się kierowcy wyprzedzają na trzeciego, licząc, że pozostali usuną się im z drogi. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo innych uczestników ruchu jest ważniejsze od każdego spóźnienia!

3. Jazda na zderzaku
Niedostosowanie prędkości i jazda zbyt blisko innego pojazdu należą do głównych przyczyn wypadków na polskich drogach. Jazda na zderzaku, czyli bezpośrednio za innym samochodem, to nie tylko niebezpieczne, ale także nieodpowiedzialne zachowanie. W razie nagłego hamowania poprzedzającego pojazdu kierowca często nie zdąży nawet wcisnąć hamulca – kolizja jest nieunikniona. Co więcej, zbyt niski dystans do poprzedzającego pojazdu utrudnia płynną jazdę. Przestrzegajmy zatem odpowiednich odległości i dostosujmy prędkość do warunków drogowych, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo.

4. Halo, no co tam…?
Patrzenie w telefon komórkowy podczas jazdy to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Kierowcy koncentrują się na pisaniu wiadomości tekstowych czy na social mediach, podczas gdy powinni być skupieni na drodze. Odczytanie przeciętnej wiadomości zajmuje około 5 sekund, podczas których auto jadące z prędkością 50 km/h pokonuje odległość prawie 70 m bez żadnej kontroli kierowcy! To ogromny dystans, na którym może dojść do niebezpiecznej sytuacji lub wypadku.

5. Skręcam! Domyśl się…
Wielu polskich kierowców ma opór wobec… kierunkowskazów. Niezależnie od tego, czy jest to skręt w prawo, w lewo, czy zjazd z ronda, nie stosują się do tej podstawowej zasady. Brak sygnalizacji skrętu utrudnia innym uczestnikom ruchu przewidzenie zamiarów kierowcy, co zwiększa ryzyko kolizji i wywołuje chaos na drodze. Pamiętajmy, że używanie kierunkowskazów jest nie tylko obowiązkiem, ale również elementem dbania o bezpieczeństwo i płynność ruchu.

Bezpieczeństwo to dla nas priorytet
Ważnym czynnikiem zapewniającym bezpieczeństwo na drodze jest wybór odpowiedniego samochodu. W tym kontekście warto wspomnieć o MM Cars Rental, gdzie dostępne są pojazdy, które zapewniają bezpieczeństwo, komfort i pewność podróży. W Volkswagenie Arteon, który można wynająć w MM Cars Rental, dostępny jest system Travel Assist. Wspomaga on kierowcę w utrzymaniu pojazdu w pasie ruchu i zachowaniu odpowiedniej odległości od poprzedzającego samochodu. Travel Assist dba o to, aby samochód poruszał się stabilnie pośrodku pasa. Dodatkowo system ten dostosowuje prędkość do obowiązujących limitów i charakterystyki trasy, co zwiększa bezpieczeństwo podczas podróży.

Podsumowując: bezpieczeństwo na drodze zależy od każdego z nas. Unikanie powszechnych błędów drogowych, takich jak blokowanie lewego pasa, wyprzedzanie na trzeciego, jazda na zderzaku, korzystanie z telefonu podczas jazdy i nieużywanie kierunkowskazów, to kluczowy warunek zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg. Pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów, zdrowym rozsądku i szacunku dla innych kierowców. Tylko poprzez wspólną odpowiedzialność możemy tworzyć bezpieczne i przyjemne warunki na polskich drogach.