2021-10-01

Jak zmniejszyć wydatki na paliwo? (część 1)

Jeździć mniej? Przesiąść się na rower czy do autobusu? Ceny paliw rosną, a po zeszłorocznych obniżkach nie ma już śladu na stacjach. Można jednak wdrożyć kilka prostych porad, by samochód, którym jeździcie palił mniej na każde 100 km. A im mniej zużywa, tym rzadziej tankujecie, a im rzadziej tankujecie, tym mniej Was to kosztuje. Proste? Proste!


Zapraszamy na pierwszą część porad, które pomogą Wam odkryć jak oszczędne może być auto, którym jeździcie. Część drugą znajdziecie tu:

Jak zużywać mniej paliwa: przewiduj i reaguj

Styl jazdy kierowcy i to jak mądrze reaguje na wydarzenia na drodze mają największy wpływ na to, ile paliwa potrzebuje samochód. To tu leżą największe rezerwy. Ekonomiczna jazda polega na tym, by „szanować” energię i nie „wydawać” jej tylko po to, by zaraz ją stracić po gwałtownym hamowaniu. W skrócie, chodzi o to, by jeździć jak najbardziej płynnie, nie rozpędzając się gwałtownie co chwilę, a także by wykorzystywać rozpęd i hamować silnikiem. Kluczowym elementem tej taktyki jest obserwowanie drogi nie tylko przed swoim samochodem, ale tak daleko do przodu, jak to możliwe. Przykład – jeżeli już z daleka widać, że przed nami korek, to nie rozpędzajmy się mocno, by za 10 czy 15 sekund przed nim hamować. Wystarczy się do niego dotoczyć, np. wykorzystując rozpęd, który już mamy.

Jak zużywać mniej paliwa: zadbaj o ciśnienie w oponach

Powinniśmy je sprawdzać co 500-1000 km lub co dwa tankowania. Większość nowoczesnych samochodów ma czujniki ciśnienia w kołach, ale nie zawsze te rozwiązania są wystarczająco precyzyjne, by wykryć różnice rzędu 0,2-0,3 bara, a już taka wartość ma wpływ na spalanie.

To także kwestia bezpieczeństwa. Prawidłowo napompowane opony lepiej pracują dając maksimum przyczepności.

Jak zużywać mniej paliwa: ogranicz krótkie trasy, szczególnie zimą

Silnik zużywa najwięcej paliwa tuż po uruchomieniu, bo zanim się rozgrzeje pracuje na bogatszej mieszance paliwo-powietrznej. Dodatkowo, często obciążany jest wieloma odbiornikami prądu – ogrzewanie szyby, nawiew, światła, podgrzewanie foteli – te udogodnienia wchodzą do gry w jesienne i zimowe poranki, co również ma wpływ na spalanie. Mówiąc wprost, jeśli masz do przejechania 2-3 lub nawet mniej kilometrów, to w zimne dni lepiej wybrać spacer czy komunikację miejską.e

Jak zużywać mniej paliwa: nie rozgrzewaj silnika na postoju

Po pierwsze – to zabronione. Prawo o ruchu drogowym dopuszcza zatrzymanie lub postój pojazdu z włączonym silnikiem na nie dłużej niż minutę. Po drugie – nowoczesnych silników nie trzeba rozgrzewać przed ruszeniem tak, jak to się robiło z konstrukcjami sprzed kilkudziesięciu lat. Lodu z szyb pozbędziemy się odmrażaczem, a klimatyzacja szybko odparuje okna. Nawet w bardzo mroźne poranki wystarczy odpalić silnik, poczekać 10-15 sekund i można ruszać.

Jak zużywać mniej paliwa: usuń z auta zbędne obciążenie

Nadal wozisz w bagażniku te sześć paczek z kafelkami, które w lipcu miałeś położyć na działce? A może jest tam jeszcze ziemia do kwiatków – trzy worki po 20 kg? Każdy kilogram obciążenia powoduje, że silnik musi wykonać więcej pracy, aby rozpędzić auto. Pusty bagażnik to mniejsze zużycie paliwa. To proste. 100 kg dodatkowego obciążenia to około 0,3 l więcej na 100 km.