2021-11-23

Jak jeździć we mgle? 6 zasad

Co jesienią i zimą może wyjątkowo utrudniać życie kierowcom? Lód, śnieg, deszcz, zalegające na drogach liście? Owszem, lecz jeszcze bardziej niebezpieczna może być mgła, która może być tak gęsta, że trudno w ogóle „trafić w drogę”. O czym trzeba pamiętać, by bezpiecznie jeździć w czasie mgły? Przypominamy 6 zasad jazdy we mgle.


Jak jeździć we mgle: zmniejsz prędkość. Radykalnie!

Mgła to inaczej aerozol składający się z bardzo drobnych kropelek wody lub kryształków zawieszonych w powietrzu przy powierzchni ziemi. Najgroźniejszą dla kierowcy cechą mgły jest mocne zmniejszenie przejrzystości powietrza i widoczności. Mgła wpływa na to, jak postrzegamy otoczenie i to, co dzieje się ze światłem, np. tym emitowanym przez samochodowe reflektory.

Co ważne, mgła zmniejsza widoczność w bardzo zdradliwy sposób. Rzecz w tym, że we mgle wydaje nam się, że światła, które przed chwilą zauważyliśmy są jeszcze daleko. A dosłownie kolejną chwilę później okazuje się, że te same światła są tuż przy nas. Można powiedzieć, że mgła „oszukuje”. Dlatego tak ważne jest zmniejszenie prędkości. Dlaczego to kluczowe? Mniejsza prędkość nieco wyrównuje szanse w rozgrywce z mgłą. W czasie mgły mamy mniej czasu na reakcję, właśnie z powodu wspomnianego „oszustwa”, więc zmniejszając szybkość, dajemy sobie dodatkowe sekundy na dostosowanie się do sytuacji na drodze.


Jak jeździć we mgle: zadbaj o stan oświetlenia

Ustawienie oraz stan reflektorów, a także żarówek mają kluczowe znaczenie we mgle. Dlatego przed sezonem jesienno-zimowym warto sprawdzić ustawienie świateł, a jeśli reflektory w naszym samochodzie są już zmatowione – odświeżyć ich klosze. Jakość światła, a co za tym idzie widoczność poprawią też porządne, markowe żarówki.

Dobrze jest także sprawdzić stan układu ładowania akumulatora, by mieć pewność, że do żarówek dociera właściwe napięcie, a co za tym idzie – świecą one tak jasno, jak powinny.

Jak jeździć we mgle: używaj świateł z głową

Pierwsza zasada – we mgle nie sprawdzają się światła drogowe. Tzw. „długie” emitują dużo więcej światła rozproszonego niż światła mijania, przez co we mgle tworzą przed samochodem białą ścianę.

Druga zasada – użyj świateł przeciwmgłowych. Ważniejsze jest to z tyłu, ale uwaga! Włączamy je tylko, gdy widoczność jest mniejsza niż około 50 m. Wbrew nazwie tylne światło przeciwmgłowe można i warto włączyć także w innych warunkach powodujących znaczne zmniejszenie przejrzystości powietrza. Np. w bardzo ulewnym deszczu na drodze szybkiego ruchu czy w czasie intensywnej śnieżycy. Trzeba jednak pamiętać, że mgła nie jest jednorodna. Jeżeli wjechaliśmy w obszar, w którym jest mniej gęsta, a widoczność przekracza 50 m, to trzeba wyłączyć tylne światła przeciwmgłowe, by nie oślepiać kierowców za nami.

Trzecia zasada – używaj rozsądku, a nie automatu. Wiele samochodów ma automatycznie włączane światła, ale ostatecznie to na kierowcy spoczywa odpowiedzialność, za ich właściwe stosowane. W zamglone poranki można zobaczyć wielu kierowców jeżdżących na światłach do jazdy dziennej, a to błąd. W takich warunkach wymagane są światła mijania.


Jak jeździć we mgle: wyprzedzaj tylko kiedy musisz

Jak wspomnieliśmy wcześniej – we mgle można się niemiło zaskoczyć tym, że samochód, który wydawał się być daleko, jest tuż przed nami. To powoduje, że każde wyprzedzanie, szczególnie po zmroku, jest bardzo niebezpieczne. Zatem jeśli nie jest to absolutnie koniecznie, to lepiej nie wyprzedzać. Jeżeli już musicie, to zróbcie to np. na oświetlonym i szerokim fragmencie drogi.


Jak jeździć we mgle: zachowaj dystans do przeżycia

Mgła jest szczególnie niebezpieczna na drogach szybkiego ruchu. To właśnie tam przyczyna się często do powstawania śmiertelnie groźnych karamboli. Dlatego koniecznie jest zachowanie bardzo dużego dystansu do samochodów przed nami. Co więcej, ten dystans zawsze – nawet po zatrzymaniu – musi być na tyle duży, by pozwolić nam na manewr – np. ucieczkę na pas awaryjny czy pas zieleni. Dzięki temu możecie uciec, jeśli zbliża się do was rozpędzona ciężarówka, która raczej się nie zatrzyma.


Jak jeździć we mgle: nie zatrzymuj się w niebezpiecznych miejscach

Jeżeli mgła jest tak gęsta, że obawiasz się czy trafisz w drogę, to lepiej przerwać jazdę i nawet skorzystać z noclegu, by ruszyć, gdy warunki się poprawią. Jeśli musisz się zatrzymać, to nie rób tego w miejscach nieoświetlonych i na jezdni. We mgle twój samochód może być zauważony za późno przez nadjeżdżających kierowców.