2023-04-14

10 rzeczy, które przydają się kierowcom w trasie

Jeśli spędzasz dużo czasu za kierownicą, wiesz, w jakim stopniu nawet najdrobniejsze elementy mogą wpływać na komfort podróży. Świadomi tego producenci akcesoriów dla kierowców prześcigają się w pomysłach na gadżety, które zwiększają wygodę podczas długich godzin w drodze. Oto 10 rzeczy, które powinny się znaleźć w samochodzie długodystansowca.

1. Woda.
To podstawa! Woda powinna się zawsze znajdować w Twoim samochodzie. Pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu, co jest niezwykle ważne zwłaszcza podczas letnich upałów. Gdy utkniesz w korku na autostradzie, a na zewnątrz będzie 30 stopni, nie uschniesz z pragnienia. Jeżeli jedziesz z kompletem pasażerów, szczególnie z dziećmi, zadbaj, by zapas wody był odpowiednio większy.

2. Napój energetyczny lub kawa na zimno.
Jeśli jesteś w trakcie długiej podróż lub czujesz, że dopada Cię zmęczenie, możesz sięgnąć po energetyk. Taki napój dostarczy Ci potrzebnej energii i poprawi koncentrację, do tego można go wypić w każdym momencie, zanim dojedzie się do stacji benzynowej czy przydrożnego sklepu. Możesz również sięgnąć po żel energetyczny z kofeiną, który nie tylko doda energii, ale także poprawi koncentrację i wytrzymałość. Zdrowszą alternatywą dla energetyków jest kawa macerowana na zimno (ang. cold brew coffee). Można ją kupić w małych szklanych butelkach i przewozić w schowku.

3. Przekąski.
Jeśli masz przed sobą długą podróż, zabierz ze sobą przekąski. Mogą to być:
- czekolada – zawiera kofeinę i teobrominę, które działają pobudzająco na organizm,
- suszone owoce – zawierają naturalne cukry i witaminy, które dodają energii i poprawiają samopoczucie,
- orzechy – bogate w białko, błonnik i tłuszcze, zapewniają dłuższe uczucie sytości i dodają energii.
Przekąski pozwolą Ci na szybkie zaspokojenie głodu i przetrwanie do czasu, gdy będziesz mieć możliwość zjedzenia pełnowartościowego posiłku. Podobnie jak w wypadku wody, jeśli podróżujesz z dziećmi, zadbaj także o przekąski dla nich.

4. Kubek termiczny.
Ciepła kawa lub herbata w trasie to prawdziwy luksus. Lepszym rozwiązaniem niż papierowe kubki ze stacji benzynowych jest własny, solidny kubek termiczny. Pozwoli on na utrzymanie wysokiej temperatury napoju nawet przez kilka godzin i zabezpieczy przed ewentualnym rozlaniem. Dodatkowo dzięki niemu na niektórych stacjach benzynowych kupisz kawę taniej.

5. Multitool.
Przydatny w awaryjnych sytuacjach multitool czy uniwersalny scyzoryk to narzędzia, które dobrze mieć pod ręką. Warto wybrać model z kombinerkami i ostrzami – mogą się okazać nieocenione w podróży.

6. Kamerka samochodowa.
Jest polecana przez kierowców jako element, który może uratować kierowcę w razie nieprzewidzianej i przykrej sytuacji na drodze. Dzięki niej łatwiej będzie udowodnić winę po stłuczce lub zarysowaniu auta na parkingu.

7. Powerbank i ładowarka samochodowa.
To podpowiedź dla tych, którzy często korzystają z urządzeń mobilnych, takich jak smartfony czy tablety. Powerbank lub ładowarka pozwolą na naładowanie tych urządzeń w razie potrzeby.

8. Latarka LED.
Daje jasne światło i zużywa mniej energii niż urządzenia z żarówkami. Bardzo przydatna w razie potrzeby oświetlenia ciemnego miejsca lub poszukiwania drobnych przedmiotów w samochodzie, zmieści się w każdym schowku. Najlepiej sprawdzi się czołówka, dzięki której będziesz mieć i światło, i wolne ręce.

9. Koc.
Jeśli wybierasz się w dłuższą podróż i masz przed sobą perspektywę spędzenia nocy w aucie, weź na drogę koc. Tak zapewnisz sobie ciepło i komfort, gdy zdecydujesz się zdrzemnąć. Niektóre koce są specjalnie zaprojektowane do użytku w samochodzie, mają więc odpowiednią wielkość i kształt.

10. Worek na śmieci.
Nawet jeśli systematycznie dbasz o porządek w samochodzie, zdarzają się sytuacje, kiedy przydaje się worek na śmieci, choćby na puste opakowanie po gumach do żucia czy ogryzek. Worek na śmieci najlepiej mieć w zasięgu ręki, z pewnością pomoże Ci utrzymać czystość w aucie.

Wymienione akcesoria nie tylko są praktyczne, ale także podnoszą komfort jazdy. Warto je mieć w wyposażeniu samochodu, dzięki nim kierowca czuje się pewniej i jest lepiej przygotowany na nieprzewidziane okoliczności.