2023-02-24

​Opony całoroczne – bezpieczny kompromis?

Opony całoroczne, określane również jako uniwersalne lub wielosezonowe, łączą właściwości opon letnich i zimowych. I wbrew obiegowym opiniom wcale nie są do niczego. Wręcz przeciwnie, zapewniają bezpieczeństwo w szerokim zakresie warunków, więc ich użytkowników nie zaskoczy ani zima, ani wiosna, która nadeszła szybciej, niż się spodziewali. Dlatego też stosujemy je we flocie MM Cars Rental.

Zaczęło się od przełomu

Przez wiele lat obowiązywał podział na opony letnie i opony zimowe – i nic poza nimi. Jaka była najistotniejsza różnica pomiędzy tymi produktami? Wzór bieżnika i mieszanka gumowa. Opony zimowe zawierały składniki, które zapewniały im większą elastyczność w niskich temperaturach, a charakterystyczne nacięcia w bieżniku, zwane „lamelami”, gwarantowały dobrą przyczepność na śniegu. W 2016 roku nastąpił przełom. Firma Michelin zaprezentowała pierwszą na świecie oponę letnią z homologacją zimową (CrossClimate). Była to odpowiedź marki na to, że w Europie nawet zimą panowały łagodne, mało zimowe warunki. Nowy produkt nazwano oponą całoroczną. Wzór jej bieżnika przypominał ten z opony letniej, ale opona uzyskała homologację zimową 3PMSF (Three Peak Mountain Snowflake). Tyle historii.

Zyskują na popularności

To mit, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Opony całoroczne są zaprojektowane tak, aby zapewnić dobre właściwości jezdne w możliwie szerokim zakresie warunków pogodowych: na mokrej i suchej nawierzchni, a także zimą. W Polsce sprzedaż opon całorocznych stanowi około 15 proc. rynku, co czyni ją trzecią kategorią pod względem popularności, po oponach letnich i zimowych (dane Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego). Według raportu European Tyre & Rubber Manufacturers Association z 2020 roku w Europie sprzedaż opon całorocznych stanowiła około 8,5 proc. rynku opon osobowych i dostawczych. Najwięcej sprzedaje się ich w krajach o łagodniejszym klimacie, takich jak Niemcy, Wielka Brytania, Francja czy Włochy.

Przyjrzyjmy się wadom i zaletom

Jak każdy produkt, opony całoroczne mają zalety i wady. Warto je znać przed podjęciem decyzji o zakupie. Zaczniemy od wad:

1. Nie są przeznaczone do jazdy w ekstremalnych warunkach. Opony całoroczne są kompromisem pomiędzy oponami letnimi i zimowymi. Co to oznacza? W skrajnych warunkach, takich jak głęboki śnieg lub intensywny upał, mogą nie zapewniać optymalnej przyczepności i stabilności na drodze.
2. Krótsza żywotność. Większość opon całorocznych zużywa się szybciej niż opony letnie lub zimowe, ponieważ muszą spełniać różne wymagania w różnych warunkach, co wpływa na ich trwałość.
3. Wyższa cena. Opony całoroczne są zazwyczaj droższe niż letnie lub zimowe, co może być problemem dla kierowców o ograniczonym budżecie.

A teraz zalety!

Pogoda potrafi zaskakiwać. W październiku może spaść śnieg, a w Nowy Rok może być kilkanaście stopni na plusie. Opona całoroczna niweluje ryzyko związane z terminem zmiany opon z zimowych na letnie i odwrotnie.

Dynamicznie zmieniające się warunki pogodowe sprawiają, że kierowcy zmagają się z trudnym wyborem: wymienić już opony na letnie czy jeszcze zostawić zimowe. Opony całoroczne pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze, ponieważ nie trzeba ich przekładać co sezon. Są zaprojektowane tak, aby zapewnić bezpieczną jazdę w szerokim spektrum warunków atmosferycznych. Dzięki temu kierowcy mogą cieszyć się bezpieczną jazdą bez obawy o to, że opony nie poradzą sobie w razie zmiany pogody. Ponieważ nie trzeba kupować i wymieniać opon sezonowo, można zaoszczędzić na kosztach związanych z ich przechowywaniem czy samą wymianą.

Wybór powinien zależeć od indywidualnych potrzeb i preferencji kierowcy. Czym się kierować?

1. Sorry, taki mamy klimat! Jeśli mieszkasz w rejonie o łagodnym klimacie, opony całoroczne mogą być dobrym wyborem, ale jeśli mieszkasz w miejscu o bardziej ekstremalnych warunkach, np. w górach, opony zimowe będą lepszym rozwiązaniem.
2. Rodzaj pojazdu. Niektóre modele samochodów wymagają opon specjalnie zaprojektowanych pod dany model. Upewnij się, że wybierasz opony odpowiednie do Twojego samochodu.
3. Budżet. Opony całoroczne mogą być droższe od letnich lub zimowych, ale oszczędzą Ci kosztów związanych z sezonową wymianą opon. Włącz Excela i policz!
4. Testy. Przed zakupem opon warto przejrzeć wyniki testów porównawczych przeprowadzanych przez niezależne organizacje (np. ADAC czy GTU).
6. Marka i jakość. Wybierz opony renomowanych producentów, którzy oferują wysoką jakość i dają gwarancję bezpieczeństwa.
7. Eksploatacja. Pamiętaj, że opony całoroczne również wymagają regularnego kontrolowania ich stanu, a w razie potrzeby także wymiany.

W MM Cars Rental stawiamy na bezpieczeństwo

Aby zapewnić naszym klientom najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu podczas jazdy w samochodach MM Cars Rental stosujemy opony całoroczne sprawdzonych, renomowanych producentów (Nokian, Continental, Vredestein). Nie sięgamy po „chińszczyznę”, tylko stosujemy bezpieczne i porządne opony. Nasi klienci mogą być pewni, że ich pojazdy są wyposażone w najlepsze opony, które zapewnią optymalną przyczepność na różnych nawierzchniach i w różnych warunkach.

Nowe i najwyższej jakości

Nasze samochody są nowe i w doskonałym stanie technicznym. Opony całoroczne, na których jeżdżą, również są nowe, w idealnym stanie; mają wysoki bieżnik, co jest kluczowe podczas jazdy zimą czy w czasie intensywnych opadów deszczu. Nowa, wysokiej jakości opona całoroczna zapewni kierowcom większe bezpieczeństwo zimą niż zużyta „zimówka” z poprzednich sezonów.

Sprawdzam

Organizacje takie jak ADAC czy GTU przeprowadzają regularnie testy opon całorocznych, aby ocenić ich jakość i bezpieczeństwo.

W testach ADAC opony całoroczne otrzymały bardzo dobre noty w dziedzinie bezpieczeństwa na mokrej nawierzchni, co stanowi ważny argument dla kierowców jeżdżących w różnych warunkach pogodowych. W porównaniu z oponami letnimi i zimowymi te całoroczne mogą oferować nieco niższe osiągi w ekstremalnych warunkach, ale ich wszechstronność sprawia, że są coraz popularniejsze wśród kierowców.

Jakie oznaczenie możemy znaleźć na oponach całorocznych?

- All Season, 4Seasons lub All Weather wskazują, że dana opona jest przeznaczona do użytkowania przez cały rok, a nie tylko w określonym sezonie.

- W warunkach europejskich możemy się spotkać ze skrótem 3PMSF (Three Peak Mountain Snowflake), który oznacza, że dany model ogumienia został przetestowany w warunkach zimowych i spełnia standardy homologacji zimowej.

- Na ogumieniu całorocznym może się także znajdować oznaczenie M+S lub M&S (Mud and Snow), które oznacza, że opona jest przeznaczona do użytku w warunkach zimowych, kiedy występuje błoto i śnieg.

Podsumowując: opony całoroczne są dobrym rozwiązaniem dla kierowców, którzy szukają uniwersalnego rozwiązania i nie chcą często, w zależności od pory roku, zmieniać opon. Wybór należy do Ciebie!