2022-01-20

Nowe drogi w Polsce w 2022 roku – część 2

W 2022 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje oddać do użytku 361 km nowych ekspresówek i autostrad. Gdzie i kiedy pojedziemy szybciej, a także bezpieczniej i wygodniej?


361 km to wynik zbliżony do tego osiągniętego w poprzednim roku, kiedy to sieć polskich dróg wzbogaciła się o 374 km odcinków klasy A i S.

Szybciej na Litwę i Mazury (marzec-listopad)

Aż 67 km w standardzie drogi ekspresowej ma zyskać trasa S61 na północ od Łomży. Mowa o trzech odcinkach od Szczuczyna, przez Ełk i Suwałki, do granicy z Litwa w Budzisku.


Bez wizyt w Oleśnie (czerwiec)

Aż 25 km przybędzie w województwie opolskim za sprawą dwujezdniowego odcinka drogi S11, będącej jednocześnie obwodnicą Olesna. Wspomniany fragment prowadzi od granicy województwa śląskiego, praktycznie aż do Kluczborka.


Schody krótsze o 22 km (wrzesień)

Mianem najdłuższych schodów Europy pogardliwie określano północną jezdnię drogi krajowej nr 18, na trasie z Berlina do Wrocławia. Stara trasa, pamiętająca jeszcze czasy przedwojennych Niemiec, była złożona z betonowych płyt, które po latach nie tworzyły już równej nawierzchni, więc prędkość była tam ograniczona do 70, a miejscami nawet do 50 km/h. W tym roku schody znikną na 22-kilometrowym odcinku wiodącym z wysokości miasta Żary do Iłowej.


Szybciej ze stolicy w kierunku Krakowa (październik)

Odcinek S8 wyprowadzający ruch z Warszawy w kierunku Wrocławia czy Katowic kolosalnie zmienił sytuację na południe od stolicy. Korki w Jankach i Raszynie odeszły w niepamięć. Analogicznie ma być z wyjazdem w kierunku Kielc i Krakowa w ciągu drogi numer 7. W ostatnim kwartale 2022 roku krajowa sieć dróg szybkiego ruchu ma się wzbogacić o 21,4 km trasy S7 wiodącej od węzła Warszawa Lotnisko do Tarczyna. Będzie to całkowicie nowy „wylot” z miasta na południe.Rzeszów i Lublin połączone (kwiecień-maj)

W 2022 roku całe 130 km drogi ekspresowej S19 łączącej Lublin i Rzeszów będzie oddane do użytku. Już teraz kierowcy mają do dyspozycji większość tego odcinka. Brakuje jeszcze fragmentów od okolic Kraśnika do Bełżyc oraz obwodnicy Stalowej Woli.


Dłuższa północna obwodnica Ełku (lipiec)

Ekspresowa szesnastka na północ od Ełku wydłuży się o 3,4 km od węzła Ełk Północ do skrzyżowania Ełk Wschód.


Dookoła Tomaszowa Lubelskiego (październik)

Obwodnica tego miasta już funkcjonuje, ale jedynie jako odcinek jednojezdniowy. Na drugą jezdnię o długości 10 km poczekamy do października 2022 roku.


Obok Łodzi z zachodniej strony (maj)

12,2 km będzie liczył oddany w tym roku fragment zachodniej obwodnicy Łodzi w ciągu drogi S14. Brakująca, północna część wspomnianej obwodnicy ma być gotowa w kwietniu 2023 roku. Po jego otwarciu, Łódź stanie się miastem z pełną obwodnicą w standardzie A i S.


Naprawa na „Zakopiance” (wrzesień)

Kolejny z odcinków zaplanowanych do udostępnienia w 2022 roku ma zaledwie 3,1 km długości, ale jest niezwykle ważny dla komfortu i płynności jazdy do Rabki-Zdrój i granicy polsko-słowackiej w Chyżnem. Mowa o fragmencie S7 z miejscowości naprawa do Skomielnej-Białej, wraz z 2-kilometrowym tunelem. Otwarcie tego odcinka spowoduje, że podróżni nie będą musieli tracić czasu w korkach na ruchliwym skrzyżowaniu dróg krajowych numer 7 i 28.