2022-02-15

Kartka dla życia

Nowoczesne samochody są coraz bezpieczniejsze, ale także coraz bardziej skomplikowane. Na pokładzie mają sporo elektroniki, w tym np. układy hybrydowe i dodatkowe akumulatory, co może komplikować i wydłużać akcję ratunkową po wypadku. Gdy chodzi o bezpieczeństwo liczy się każdy sposób na jego podniesienie. Jednym z nich jest wyposażenie swojego samochodu w kartę ratunkową.


Czym jest karta ratunkowa?

Karta ratownicza to zestaw ustandaryzowanych informacji na temat konstrukcji samochodu. Na kartce formatu A4 znajduje się schemat pojazdu z zaznaczeniem m.in. takich elementów, jak:

  • akumulatory,
  • poduszki powietrzne,
  • wzmocnienia karoserii,
  • napinacze pasów,
  • silnik elektryczny
  • główny wyłącznik układu wysokiego napięcia


Tak wygląda karta ratunkowa Volkswagena Golfa VII generacji (wersje spalinowe):

A tak wygląda karta ratunkowa elektrycznego Volkswagena ID.3:
Po co jest karta ratunkowa?

Życzymy Wam, żeby nikt, nigdy nie potrzebował jej w waszej sprawie, ale strzeżonego… W przypadku najpopularniejszych, konwencjonalnych samochodów doświadczeni ratownicy zapewne radzą sobie z uwalnianiem poszkodowanych bez sięgania do ściągi. A jeżeli mają informacje o modelach samochodów, jakie wzięły udział w zdarzeniu, to w drodze na akcję mogą skorzystać z informacji dostarczanych przez aplikację Euro Rescue. To rozwiązanie stworzone na zlecenie Euro NCAP, czyli instytutu zajmującego się testowaniem bezpieczeństwa nowych modeli samochodów. Rzecz w tym, że nie każdy samochód jest popularny na tyle, by ratownicy znali go na pamięć, a Euro Rescue zawiera karty ratownicze dla modeli ocenianych przez Euro NCAP od 2020 roku.

Dlatego nie zaszkodzi mieć w samochodzie kartę ratunkową, która pozwala skrócić czas akcji ratowniczej nawet o 30 proc.

Skąd wziąć kartę ratunkową?

Jest kilka możliwości. Wielu producentów samochodów udostępnia pliki PDF ze schematami swoich modeli – do pobrania i samodzielnego wydrukowania. O kartę można też poprosić w autoryzowanym serwisie danej marki. Złożoną kartę należy umieścić w osłonie przeciwsłonecznej kierowcy. Jeżeli często jeździcie za granicę, to dołóżcie tam również wersję dokumentu w języku angielskim.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o karcie ratunkowej?

Ratownicy muszą wiedzieć, że w samochodzie jest karta ratownicza. Informuje o tym specjalna nalepka, która należy umieścić od wewnątrz, w lewym dolnym rogu szyby przedniej (od strony kierowcy). Nalepki również są dostępne w ASO. Można je też zamówić przez internet.

Więcej informacji o karcie ratunkowej, w tym linki do pobrania schematów poszczególnych modeli znajdziecie pod tym linkiem: kartyratownicze.pl.