2022-01-10

Nowe drogi w Polsce w 2022 roku – część 1

W 2022 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje oddać do użytku 361 km nowych ekspresówek i autostrad. Gdzie i kiedy pojedziemy szybciej, a także bezpieczniej i wygodniej?

361 km to wynik zbliżony do tego osiągniętego w poprzednim roku, kiedy to sieć polskich dróg wzbogaciła się o 374 km odcinków klasy A i S.

Domknięcie autostrady A1 (wrzesień)

24,8 km – tyle liczy ostatni budowany odcinek autostrady A1 w Polsce. Chodzi o drugą jezdnię między Piotrkowem Trybunalskim, a Kamieńskiem na południu województwa łódzkiego. Tym samym będziemy mogli przejechać całą autostradą A1 o długości 567 km – z Gdańska do granicy polsko-czeskiej w Gorzyczkach.


Szybsza siódemka (czerwiec)

Droga krajowa numer 7, wiodąca z Trójmiasta, przez Warszawę, do Krakowa i Tatr, długo była w czołówce najbardziej niebezpiecznych tras w Polsce. Poważnym wypadkom sprzyjała charakterystyka drogi, która miała wiele kolizyjnych skrzyżowań i jedną, ale dość szeroką jezdnię. Taka kombinacja zachęcała wielu kierowców do zdecydowanie zbyt szybkiej jazdy.

W lecie domknięte będą odcinki między miejscowością Napierki a Mławą (na granicy województw warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego) oraz na północ od Płońska. Tym samym cały odcinek od Płońska do Gdańska będzie dwujezdniowy i bezkolizyjny.


S3, czyli koniec w polu (czerwiec)

Na ukończeniu jest 15-kilometrowy odcinek ekspresowej trójki z Kamiennej Góry do Lubawki na granicy z Czechami w województwie dolnośląskim. Niestety droga S3 nieprędko pozwoli na szybki dojazd do Pragi, ponieważ jeszcze przez około pięć lat polska droga będzie się kończyć w polu…, bez kontynuacji po stronie czeskiej. Aby dotrzeć do granicy z Polską, Czesi muszą wybudować jeszcze 40 km autostrady D11. Co więcej, na ostatni brakujący fragment S3 na Dolnym Śląsku, kierowcy poczekają do września 2023. Mowa o odcinku z Kamiennej Góry, do Bolkowa (16,2 km).


Mniej korków do Międzyzdrojów (lipiec)

Z początkiem wakacji ma się zakończyć uciążliwa przebudowa kluczowego węzła na autostradzie A6. Mowa o skrzyżowaniu z drogą krajową nr 10 na węźle Kijewo. Prace, jakie tam prowadzono spowodowały, że kierowcy mieli do dyspozycji tylko jeden pas w każdym z kierunków. To z kolei powodowało wielokilometrowe zatory w czasie wakacyjnych szczytów. A-szóstka na południe od Szczecina ma bowiem wspólny przebieg z drogą krajową/ekspresową nr 3, prowadzącą m.in. do Świnoujścia. Co ciekawe, dzięki przebudowie zniknie ostatnie 800 m autostrady A6 wybudowanej 83 lata temu przez Niemców.


Wrocław, Poznań, Bydgoszcz „bliżej”… morza (sierpień)

Z trzyletnim opóźnieniem ruch z Bydgoszczy do Grudziądza (węzeł z autostradą A1 w Nowych Marzach) przeniesie się na dwujezdniową drogę S5. Otwarcie tego 46-kilometrowego odcinka zaplanowano na sierpień 2022 roku, więc może kierowcy skorzystają z niego jeszcze w końcówce wakacji. Tym samym duże miasta takiej, jak Wrocław, Leszno, Poznań i Bydgoszcz zyskają bezkolizyjne, szybkie i bezpieczne połączenie z Trójmiastem i Kaszubami, a także łatwiejszy dojazd np. na Mazury.


Szóstką na zachód (maj-lipiec)

Mowa o tzw. Trasie Kaszubskiej z Gdyni w kierunku Lęborka. Drogowcy planują udostępnić podróżnym 41 km w standardzie dwujezdniowej drogi ekspresowej.