2021-10-08

Jak zmniejszyć wydatki na paliwo? (część 2)

Jeździć mniej? Przesiąść się na rower czy do autobusu? Ceny paliw rosną, a po zeszłorocznych obniżkach nie ma już śladu na stacjach. Można jednak wdrożyć kilka prostych porad, by samochód, którym jeździcie palił mniej na każde 100 km. A im mniej zużywa, tym rzadziej tankujecie, a im rzadziej tankujecie, tym mniej Was to kosztuje. Proste? Proste!


Zapraszamy na drugą część porad, które pomogą Wam odkryć jak oszczędne może być auto, którym jeździcie. Część pierwszą znajdziecie tu: LINK.

Jak zużywać mniej paliwa: zdemontuj bagażnik dachowy

Już same belki (bagażnik bazowy) zwiększają opór aerodynamiczny, a jeszcze bardziej podnosi go np. bagażnik rowerowy czy boks. Im wyższa prędkość, tym bardziej znaczący wpływ bagażnika na spalanie. O ile w zatłoczonym mieście wzrost zużycia paliwa może być niezauważalny, tak przed 600-kilometrową trasą po autostradzie warto zdjąć bagażnik, jeśli i tak nie będziemy go używać.

Jak zużywać mniej paliwa: rozsądnie dobieraj prędkość

Ma to znaczenie szczególnie na drogach szybkiego ruchu. Zwiększenie szybkości z 120 do 140 km/h w wielu samochodach wiąże się ze skokiem spalania o 1 do nawet 2-2,5 l na każde 100 km. Jeżeli na autostradzie czy ekspresówce jest duży ruch, a po drodze czekają nas miejsca, w których często tworzą się korki (zwężenia, remonty, bramki), to jazda 140 km/h zamiast 120 może nie dać nam żadnego zysku czasowego. Co więcej, w gęstym ruchu utrzymanie prędkości rzędu 140 km/h wymaga częstego przyspieszania, bo nierzadko będziemy spowalniani przez innych użytkowników drogi, w tym ciężarówki. A każde przyspieszanie z 85 km/h do maksymalnej dozwolonej w Polsce prędkości także przekłada się na wzrost spalania.

Jak zużywać mniej paliwa: hamuj silnikiem

Można to robić nie tylko w samochodach z manualną przekładnią. Także „automaty” mają funkcję ręcznej zmiany biegów, co pozwala mocniej lub słabiej hamować silnikiem, dobierając odpowiednie przełożenie. Co więcej, w niektórych samochodach dostępne są tryby (np. eco), w których po odjęciu gazu samochód przechodzi w „żeglowanie”, czyli toczy się bez wytracania prędkości lub też mocniej wytraca szybkość, ponieważ oprogramowanie skrzyni interpretuje odpuszczenie gazu jako chęć zwolnienia. Co jednak najważniejsze – przy hamowaniu silnikiem zamknięta jest przepustnica, więc silnik w ogóle nie pobiera paliwa.

Jak zużywać mniej paliwa: jedź na najwyższym możliwym biegu

Nowoczesne silniki często mają turbosprężarki, dzięki którym dynamicznie przyspieszają już od niskich obrotów. Nie trzeba zatem ich wkręcać na wysokie obroty, by sprawnie przyspieszać. W praktyce – jeżeli nie jedziemy mocno obciążonym autem pod górkę – możemy kolejne biegi wrzucać już po przekroczeniu 2-2,5 tys. obrotów na minutę.

Jak zużywać mniej paliwa: dbaj o stan techniczny samochodu

Sprawny, regularnie serwisowany samochód pracuje w optymalny sposób, a co za tym idzie jest tak wydajny, jak założył producent. Usterka silnika, ale też zawieszenia czy układu hamulcowego (np. obcierające klocki) mogą przyczyniać się do zwiększenia apetytu samochodu na paliwo.

Jak zużywać mniej paliwa: optymalizuj trasę i porę podróży

Jeżeli to możliwe, wybieraj trasę i godzinę wyjazdu tak, by nie stać w korkach i nie jechać w szczycie. Na mniej zatłoczonej drodze znacznie łatwiej jest jechać płynnie, a co za tym idzie – spalić mniej paliwa. Taka jazda jest także bezpieczniejsza i mniej stresująca.