2021-04-16
Jaki samochód dla rodziny? Warianty, wersje, modele na różne potrzeby
Mają być przestronne, z dużym bagażnikiem, wygodne, ciche, bezpieczne i ekonomiczne. Samochodom rodzinnym poprzeczkę stawia się naprawdę wysoko, a zadania jakie im powierzamy nie są łatwe. Niełatwy jest też wybór, bo rolę auta dla wszystkich domowników mogą pełnić bardzo różne pojazdy. Jakie mają wady i zalety i jak wybrać ten, którego naprawdę potrzebujemy?
W ofercie MM Cars Rental mamy samochody z różnych segmentów, typów i marek. Z tego licznego grona wytypowaliśmy kilka propozycji. Sprawdzą się w rodzinnych podróżach i nie tylko.
Segment B+, czyli niewielkie kombi
Jeszcze do niedawna na rynku było kilka modeli zaliczanych do tej kategorii. Wersje kombi miały takie modele jak Peugeot 207, Renault Clio czy Seat Ibiza. Obecnie dostępna jest jeszcze Skoda Fabia Combi. Fabia dla rodziny? – zapyta ktoś zdziwiony. Wbrew pozorom mały samochód z dużym bagażnikiem ma sens.
+ Mniejsze auto jest tańsze i bardziej ekonomiczne – po prostu mniej pali.
+ Łatwiej nim zaparkować.
+ W Skodzie Fabii Combi bagażnik ma aż 530 litrów – zmieści wózek, rowerek, walizki i wiele innych absolutnie niezbędnych rzeczy.
- Wnętrze wystarczy dla rodziny 2+2, choć przestronność może być nieco ograniczona po montażu dwóch fotelików na tylnej kanapie.
- Większe samochody są bardziej komfortowe i lepiej wyciszone. Mają też często lepsze wyposażenie.
Kompaktowe kombi, czyli Golf z plecakiem
To „upgrade” pierwszej propozycji – kombi, ale nieco większe. Takie wersje modeli z segmentu C oferuje wielu producentów – Toyota, Opel, Hyundai, Renault, Kia, SEAT, Volkswagen, Skoda, Peugeot czy Ford. Wybór jest naprawdę duży. W tej klasie auta mogą być naprawdę dobrze wyposażone. Adaptacyjny tempomat, zaawansowane układy wspomagania kierowcy, automatyczna klimatyzacja, LEDowe światła, nowoczesne systemy multimedialne – to tylko część z długiej listy udogodnień i „bajerów”. Co więcej, w tej klasie dostępne są także warianty hybrydowe i z silnikiem diesla – korzystniejsze dla tych, którzy robią sporo kilometrów.
+ To rozsądny kompromis – relatywnie przestronne auto, z dużym bagażnikiem, w rozsądnej cenie.
+ Niższe nadwozie (w porównaniu do vanów i SUVów) powoduje, że spalanie w trasie jest mniejsze.
+ Duży bagażnik – w Skodzie Octavii kombi to ponad 600 litrów.
+ Dobre wyposażenie i komfort – kompakty mogą być naprawdę „wypasione”.
- Wsiadanie i wysiadanie nie są równie wygodne, jak w przypadku wyższych samochodów – SUVów czy kombivanów.
- To rozwiązanie dla rodzin 2+2. Liczniejsze raczej powinny rozejrzeć się za czymś większym.
Kombivan, czyli przestrzeń prawie nieskończona
Przestronne, pudełkowate nadwozie, przesuwane drzwi boczne, przepastny bagażnik, a do tego trzy miejsca możliwością montażu fotelików z systemem Isofix – te ważne dla rodziny cechy można znaleźć w kombivanach, czyli osobowych wersjach modeli z dostawczym rodowodem. Tę kategorię reprezentują takie modele, jak Renault Kangoo, Fiat Doblo, Citroen Berlingo czy Opel Combo Life.
+ Bardzo przestronne i ustawne wnętrze przy kompaktowych wymiarach. Opel Combo oferuje 600-litrowy bagażnik przy długości samochodu wynoszącej 4,4 m.
+ Możliwość przewożenia naprawdę dużych przedmiotów i praktycznej aranżacji wnętrza.
+ Trzy osobne fotele i trzy punkty mocowania Isofix w drugim rzędzie (np. w Citroenie Berlingo).
+ Boczne przesuwane drzwi ułatwiają dostęp do samochodu na ciasnych parkingach.
+ Wysoki i praktyczny bagażnik pozwala zmieścić oprócz bagaży np. kojec czy klatkę dla czworonoga
- Dostawcze „geny” sprawiają, że nie dla każdego kombivan będzie wystarczająco komfortowy i dobrze wyposażony.
- Nie są to samochody zapewniające emocjonujące prowadzenie i wrażenia z jazdy.
- Wysokie, pudełkowate nadwozie sprawia, że spalanie na drogach szybkiego ruchu jest wyższe niż np. w kompaktowym kombi.
Wariant dla aktywnych, czyli SUV
Statystyki sprzedaży, a także to, co widzimy na ulicach wskazują, że SUVy nieustannie zyskują na popularności. Te większe sprawdzą się także w roli samochodu rodzinnego. W tym segmencie są dostępne także modele łączące zalety SUVa z minivanem, czyli np. osobne fotele w drugim rzędzie (Peugeot 5008). Wysokie nadwozie ułatwia wsiadanie, daje poczucie bezpieczeństwa i lepszą widoczność z wnętrza. Aktywnym rodzinom, które czasem zjeżdżają z asfaltowych szlaków może się przydać napęd na cztery koła, dostępny w niektórych modelach.
+ Emocje – wielu kierowcom SUVy podobają się bardziej niż „zwykłe” samochody osobowe. W tym segmencie można też znaleźć naprawdę ciekawie stylizowane modele.
+ Wersje z napędem 4x4 przydadzą się rodzinom jeżdżącym na żagle, skutery wodne czy do domku na odludziu.
+ Wysoka pozycja za kierownicą daje poczucie bezpieczeństwa i lepszą widoczność.
- Wnętrza i bagażniki SUVów nie zawsze są tak przestronne, jak sugerują to ich wymiary zewnętrzne.
- SUVy są droższe od „zwykłych” modeli o porównywalnej wielkości.
- Większy prześwit, wyżej położony środek ciężkości oraz duże nadwozie nie pozostają bez wpływu na spalanie.
Van – dla rodzin 5+
Trójka czy czwórka dzieci, dwa psy i bagaże? To może się udać wyłącznie w dużym vanie. Mówimy tu o modelach takich, jak: Opel Zafira Life, Mercedes Vito, Renault Traffic czy Ford Tourneo Custom dostępnych w wariantach różnej długości – od krótkich, kompaktowych, po wydłużone, zapewniające mnóstwo miejsca na bagaż nawet przy komplecie ośmiu czy dziewięciu pasażerów.
+ Bezkonkurencyjna przestronność – w praktyce takie samochody to jedyne rozwiązanie na długie, wspólne podróże rodzin większych niż 5-osobowe.
+ Szerokie wnętrze pozwala zmieścić trzy osobne i przestronne fotele w poszczególnych rzędach.
+ Przepastny bagażnik z możliwością jego elastycznej aranżacji – np. przestawiania poszczególnych foteli.
- Wysoka cena – duży samochód to także większe koszty zakupu. Tę niedogodność można zniwelować decydując się np. na wynajem i opłacanie comiesięcznego abonamentu.
- W mieście duży van nie będzie tak praktyczny, zwrotny i poręczny, jak zwykłe auto osobowe.
- Nawet wersje z mocnymi, dużymi dieslami potrzebują około 7-9 litrów paliwa na każde 100 km jazdy z prędkościami rzędu 120 i więcej km/h.
Wybór samochodu dla rodziny, to przede wszystkim kwestia wnikliwej analizy potrzeb i możliwości. W MM Cars Rental możemy Wam zaproponować wynajem każdego z wymienionych wyżej kompanów rodzinnych wypraw – na tak długo, na ile potrzebujecie.
Wszystko w prosty, przystępny sposób, w ramach rozsądnie skalkulowanego abonamentu. Zobacz naszą ofertę.