2023-05-26

​Lustereczko, powiedz…

Gdy kierowca wsiada do samochodu, pierwszą czynnością powinno być dostosowanie fotela i kierownicy, a następnie lusterek. To od ich prawidłowego ustawienia zależy bezpieczeństwo w trakcie jazdy. W jaki sposób je ustawić?

Trochę teorii

Każdy samochód jest wyposażony w trzy lusterka – wewnętrzne, czyli wsteczne, i dwa boczne, czyli zewnętrzne.

Lusterka zewnętrzne są asferyczne, łamane, co ma doprowadzić do zredukowania ryzyka tzw. martwego pola. Z kolei lusterka wewnętrzne mają funkcję przyciemniania, co zapobiega oślepianiu kierowcy przez jadące z tyłu pojazdy.

Zadanie lusterek

Pomagają one w prawidłowej ocenie sytuacji podczas podróży czy na parkingu. Boczne lusterka poszerzają pole widzenia i umożliwiają dostrzeżenie tego, co znajduje się bezpośrednio za pojazdem. Dzięki nim mamy możliwość bezpiecznej zmiany pasa. Ustawione zbyt nisko lub wysoko, mogą zaburzać pole widzenia, co skutkuje nieumiejętną oceną zagrożenia na drodze i stwarza ryzyko wypadku lub kolizji.

Jak prawidłowo ustawić lusterka?

Najlepszą pozycją dla lusterek jest widok na część boku pojazdu i drugi pas. Lewe lusterko w prawym dolnym rogu powinno pokazywać przednią klamkę auta. Dzięki temu będzie widać fragment boku pojazdu i przestrzeń obok niego, a co za tym idzie – również auta poruszające się na sąsiednim pasie ruchu.

W wypadku prawego lusterka należy zastosować analogiczną metodę. Trzeba pamiętać, aby tylne drzwi auta nie zajmowały więcej niż 10 procent powierzchni lusterka.

Lusterka boczne nie powinny być także ustawione zbyt mocno do dołu ani do góry.

Jak prawidłowo ustawić wewnętrzne lusterko? To lusterko ma funkcję pomocniczą, pozwala dostrzec przestrzeń za pojazdem. Należy je tak ustawić, aby można w nim było zobaczyć tylną szybę samochodu i obiekty, które się za nią znajdują. Nie powinno się nic wieszać na lusterkach, by nie ograniczać widoczności.

Martwe pole

W większości nowoczesnych pojazdów lusterka są regulowane elektrycznie, niektóre nawet automatycznie zmieniają kąt przy wrzuceniu biegu wstecznego. Ma to zapewnić kierowcy, który cofa pojazdem, jak najlepsze pole widzenia niższych partii auta i terenu. Jeśli pojazd, który nas wyprzedza, jest widoczny we wstecznym lusterku, skąd znika, by od razu pojawić się w lewym lusterku, to mamy pewność, że nasze lusterka są dobrze ustawione. Jeżeli choć na chwilę zniknie nam całkowicie z pola widzenia, to znaczy, że ustawienie jest złe.

A w MM Cars Rental…

W MM Cars Rental wynajmiesz samochody, np. Toyotę Yaris Cross, wyposażone w system monitorowania martwego pola (BSM) w lusterkach. To innowacyjne rozwiązanie ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa podczas jazdy. BSM korzysta z kamer i czujników umieszczonych na bokach pojazdu. Dzięki nim kierowca otrzymuje ostrzeżenie wizualne lub dźwiękowe, gdy w martwym polu pojawi się inny pojazd. To daje możliwość zareagowania na potencjalnie niebezpieczne sytuacje, zwłaszcza podczas zmiany pasa ruchu lub wyprzedzania, kiedy często dochodzi do kolizji z powodu niewidocznych pojazdów. System ten jest szczególnie przydatny podczas jazdy na zatłoczonych drogach, gdzie często dochodzi do nagłych manewrów.

Podsumowując

Prawidłowe ustawienie lusterek to czynność, którą często kierowcy bagatelizują. Jednak to ona w dużym stopniu decyduje o bezpieczeństwie podczas jazdy. Prawidłowo ustawione lusterka pomagają w trakcie prowadzenia samochodu, a do tego redukują ryzyko wypadku. Ponadto – to jedna z podstawowych czynności, od których kursanci zaczynają naukę jazdy.