Wypożyczalnia Samochodów

BLOG

Udany rok wynajmu długoterminowego

2019-12-30

Koniec roku to znakomita okazja, by podsumować ostatnie 12 miesięcy. Branża wynajmu długoterminowego samochodów na początku 2019 roku stanęła przed dużym wyzwaniem, związanym z nowymi regulacjami podatkowymi. Czy te obawy okazały się uzasadnione?

Z danych opublikowanych przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów wynika, że najem długoterminowy – jako jedyna spośród form finansowania samochodów – ciągle rośnie w siłę. W 3 kwartale bieżącego roku firmy nabyły w ten sposób o 3,1% więcej aut niż w analogicznym okresie rok temu.

Nowe przepisy nie wypłynęły na długi termin

Nieustannie wzrastająca popularność tej usługi może być pewnym zaskoczeniem, ponieważ 1 stycznia 2019 roku weszły w życie nowe przepisy podatkowe, które wprowadziły przede wszystkim zupełnie nowy, niższy limit odliczeń (150 tys. zł brutto dla aut wynajmowanych, leasingowanych lub dzierżawionych oraz 225 tys. zł w przypadku takich pojazdów, lecz z napędem elektrycznym). Jak zatem widać, zmiany w zasadach rozliczeń nie wpłynęły negatywnie na rynek wynajmu aut.

Co więcej, wynajem długoterminowy notuje istotny wzrost pomimo ogólnej stagnacji na rynku motoryzacyjnym, gdzie sprzedaż nowych samochodów stoi na podobnym poziomie, co rok temu.  

Full Service Lease dominuje

Wśród różnych opcji wynajmu na długi termin największym wzięciem cieszy się tzw. full service lease, czyli wariant obejmujący pełną obsługę (np. przeglądy, serwis, pakiet ubezpieczeń, opony, auto zastępcze) przy stałym i z góry określonym miesięcznym koszcie. Wedle danych PZWLP z tego wariantu korzysta ponad 90% klientów firmowych. Natomiast wśród najchętniej wybieranych modeli uplasowały się m.in. Ford Focus i Opel Astra, które można znaleźć także w ofercie wynajmu aut w MM Cars Rental

Małe firmy coraz bardziej doceniają zalety wynajmu długoterminowego

Choć jeszcze do niedawna z usługi długoterminowego wynajmu samochodów korzystały większe przedsiębiorstwa, coraz wyraźniej dostrzegany jest nowy trend korzystania z tej formy finansowania przez sektor MŚP. Małe i średniej wielkości firmy stają się coraz większym segmentem klientów dla tej branży, doceniają oni bowiem przewidywalność kosztów, łatwe rozliczenia, a przede wszystkim brak konieczności posiadania środków na wkład własny.  

Skąd ta popularność?

Pozytywne dane nt. wynajmu długoterminowego pojazdów wymagają wyjaśnienia przyczyn fenomenu tej usługi, zwłaszcza w odniesieniu do leasingu. Można wymienić przynajmniej głównych 5 korzyści, które przemawiają za pierwszą opcją finansowania samochodu:

po pierwsze – stała i niska miesięczna opłata (zwykle niższa niż rata leasingowa),

po drugie – brak wymaganej wpłaty własnej,

po trzecie – komfort użytkowania (klienci nie muszą dbać chociażby o koszty serwisowe, gdyż są one ujęte w zryczałtowanej cenie),

po czwarte – gwarancja mobilności (w razie ewentualnej awarii, tudzież unieruchomienia auta, otrzymujemy pojazd zastępczy)

po piąte – nie musimy się zajmować odsprzedażą wynajmowanego samochodu.

Zobacz także:

SPRAWDŹ, CO NOWEGO

Korzystając ze strony mmcarsrental.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z Polityką prywatności oraz aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Rozumiem, nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia.