Wypożyczalnia Samochodów

BLOG

Czy polskie firmy stawiają na wynajem pojazdów?

2019-7-8

Polski rynek leasingu od kilku lat notuje systematyczną dynamikę wzrostu. Jednak w tym roku kolejny rekord może nie zostać pobity. Za tę sytuację odpowiadają nie tylko nowe limity wysokości rat leasingowych, które można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu przy zakupie samochodu osobowego, lecz również rozwijająca się w błyskawicznym tempie usługa wynajmu pojazdów.

Barometr rynku

Powszechnie przyjęło się, że popyt na usługi leasingu stanowi swoisty barometr rodzimej gospodarki. Wartość sfinansowanych w ten sposób inwestycji sięga już setek miliardów złotych, przy czym należy podkreślić, że ponad 44% wszystkich spośród tych inwestycji to zakup pojazdów, w tym przede wszystkim samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych. I chociaż rynek ten z pewnością utrzyma się „na plusie”, coraz większy kawałek tortu przypada usługom typu rent a car.

Wynajem w natarciu

Wynajem samochodów do niedawna był rozwiązaniem rzadko stosowanym przez menadżerów flot czy małych przedsiębiorców. Choć usługi rent a car same w sobie nie są żadną nowością, w ostatnich latach stały się niezwykle konkurencyjne względem leasingu. Czy mamy do czynienia z rewolucją? Raczej nie. O sukcesie najmu w głównej mierze zdecydowała ekonomia. Gdy przedsiębiorcy zaczęli optymalizować wydatki na flotę, okazało się, że zapotrzebowanie na pojazdy w firmie bywa zmienne. Przykładowo: jeśli zakład pracy zatrudnia handlowca, któremu zgodnie z umową przysługuje samochód służbowy, umowa z nowym pracownikiem zawierana jest zwykle na 3-miesięczny okres próbny. Jeśli umowa nie zostanie przedłużona, leasingowany pojazd przez pewien okres może okazać się zupełnie zbędnym kosztem. Można go niwelować, decydując się właśnie na wynajem samochodu na dowolny okres, bez długoterminowych zobowiązań. Pod tym względem najem okazuje się znacznie bardziej elastyczny niż leasing. Dotyczy to również wpłat własnych. W większości wypożyczalni nie jest ona wymagana w przeciwieństwie do umów leasingowych. Może być to szczególnie istotnie dla nowych podmiotów gospodarczych, z którymi banki mniej chętnie przyznają decyzje kredytowe.

Gwarancja mobilności

Wybór między leasingiem a krótkoterminowym lub też długoterminowym wynajmem samochodów zależy więc od świadomości zapotrzebowań oraz dyscypliny finansowej firmy. Może być również niezbędnym rozwiązaniem w przypadku oczekiwania na auto w produkcji. Tak zwane samochody przedkontraktowe są bowiem dobrą opcją nie tylko dla klientów indywidualnych. Wydaje się zatem, że przyszłość różnych form finansowania pojazdów zależy coraz bardziej od elastyczności oferty (w tym różnorodności floty oraz form korzystania z niej). I pod tym względem wynajem wygrywa z leasingiem. Rynek potrzebuje zapewnienia mobilności na korzystnych warunkach on-demand.

Zobacz także:

SPRAWDŹ, CO NOWEGO

Korzystając ze strony mmcarsrental.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z Polityką prywatności oraz aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Rozumiem, nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia.