Wypożyczalnia Samochodów

BLOG

Nowe zasady rozliczeń samochodu w firmie

2018-12-6

Największą zmianą w świetle nowych przepisów jest wprowadzenie limitu amortyzacji dla samochodów osobowych do wartości 150 000 zł. Oznacza to, że jedynie do tej kwoty będzie można rozliczyć w kosztach pełną wartość zapłaconych rat wynajmu/leasingu. Nowelizacja dotknie zatem przede wszystkim firmy wynajmujące/leasingujące droższe samochody, mimo iż pojazd w firmie dawno przestał być dobrem luksusowym, a stał się koniecznością w prowadzenie biznesu. Są jednak zmiany, które dotyczą wszystkich przedsiębiorców bez wyjątku.

 

Co się zmieni, czyli nowe limity

 

  1. 150 000 zł to kwota graniczna wartości pojazdu, do wysokości której można zaliczyć koszty uzyskania przychodu dotyczące auta osobowego tytułem opłat wynikających z umowy leasingowej.
  2. W przypadku samochodów elektrycznych limit amortyzacji wynosić będzie 225 000 zł.
  3. Nowymi limitami objęty zostanie także leasing operacyjny pojazdów, co jest istotną zmianą, gdyż do tej pory takiego limitu nie było.
  4. Nowelizacja limituje także składki na ubezpieczenie pojazdu. Jako kosztów uzyskania przychodu nie będzie można zaliczyć składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej 150 000 zł pozostaje do wartości auta przyjętej dla celów ubezpieczeniowych.

 

Co pozostaje bez zmian?

 

W dalszym ciągu kosztem będzie 100% wydatków eksploatacyjnych (w tym paliwo, serwis, naprawy etc.), jeśli auto będzie użytkowane wyłącznie dla celów służbowych, tzn. jest prowadzona m.in. ewidencja przebiegu na potrzeby VAT. A co jeśli samochód będzie wykorzystywany zarówno do celów firmowych, jak i prywatnych? Wówczas kosztem będzie 75% wydatków eksploatacyjnych.

 

Nowelizacja, rzecz jasna, nie działa wstecz. Zatem wszystkie umowy podpisane do końca 2018 roku będzie można rozliczać na starych zasadach, czyli bez uwzględniania limitu 150 000 zł. Należy mieć jednak na uwadze to, iż zmiany w umowie bądź jej odnawianie po 31 grudnia 2018 roku spowoduje konieczność przejścia na nowe przepisy.

 

Sporo kontrowersji wzbudza niemniej kwestia terminu odbioru auta. Wielokrotnie bowiem zdarza się, że klient podpisuje umowę, ale na wydanie pojazdu musi czekać, aż przyjedzie do niego z fabryki. Zdecydowana większość specjalistów uważa, że jeśli podpiszemy umowę w 2018 roku, a odbiór samochodu nastąpi już w 2019 roku, to będą nas obowiązywać stare zasady. Zwłaszcza, jeśli w umowie zawarty był numer VIN pojazdu. Klienci poszukujący samochodów o wartości powyżej limitu wskazanego w nowelizacji powinni więc skorzystać z wynajmu już teraz, pamiętając przy tym, że można wynająć także samochody dostępne od ręki.

 

Jaki jest cel nowelizacji?

 

W dużym skrócie nowe przepisy mają za zadanie ujednolicić zasady rozliczania kosztów podatkowych w odniesieniu do samochodów osobowych wykorzystywanych na podstawie różnych tytułów prawnych. Innymi słowy: Ministerstwo Finansów dąży do zrównania sposobu rozliczania kosztów aut będących własnością firm z autami użytkowanymi w leasingu, wynajmie lub dzierżawie.

Zobacz także:

SPRAWDŹ, CO NOWEGO

Korzystając ze strony mmcarsrental.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z Polityką prywatności oraz aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Rozumiem, nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia.