Wypożyczalnia Samochodów

BLOG

Wynajem samochodów – przyszłość mobilności

2018-9-20

Rynek wynajmu aut przyspiesza. Także w Polsce. Wystarczy rzucić okiem na lotniska, gdzie wielu pasażerów po wylądowaniu szturmuje biura wypożyczalni samochodów. Jak jednak będzie wyglądać najbliższa oraz nieco dalsza przyszłość tego sektora? Jakie czynniki zadecydują o jego kształcie? I kto będzie rozdawać karty?

 

Nowe pokolenie, nowe myślenie

 

I nowe możliwości. Tak w skrócie można podsumować rewolucję w podejściu do własności. Polacy coraz częściej wynajmują nie tylko mieszkania, ale i auta. Koszty użytkowania własnego samochodu nie należą bowiem do małych. Zakup to przecież dopiero początek. Należy jeszcze doliczyć opłaty ubezpieczeniowe, wydatki na paliwo czy chociażby utratę wartości (po 3 latach eksploatacji nowego auta to średnio 50%). Nic więc dziwnego, że grupa klientów, która wybiera wynajem zamiast zakupu stale rośnie. Wynajem to usługa typu ‘wszystko w cenie’, a taka wygoda zyskuje na popularności m.in. ze względu na niższe koszty. Obserwujemy zatem wyraźną przemianę w myśleniu o własności, która z pewnością będzie się utrzymywać wraz z wkraczaniem nowych pokoleń na rynek motoryzacyjny. Dodatkowo szansą dla wynajmu aut może okazać się pęd młodych generacji do zmian i chęć imponowania. Oferując klientom duży wybór klas i wersji, można zaspokoić ich potrzeby w zakresie zmieniania samochodów, co daje przewagę wypożyczalniom nad usługami typu car sharing o bardzo ubogiej flocie.

 

Automatyzacja rządzi

 

Choć do popularyzacji autonomicznych pojazdów jeszcze daleka droga, zwłaszcza po głośnym, śmiertelnym wypadku takiego samochodu, utrzymującym się trendem pozostanie automatyzacja. Zamawianie auta z poziomu smartfona to standard, bez którego nikt nie wyobraża już sobie wynajmu samochodu. Kierunkiem zmian może być już tylko usprawnienie procesów rezerwacji oraz indywidualizacja oferty, co dotyczy usług wynajmu każdego typu, zarówno krótko-, jak i długoterminowego. Czy zupełnie znikną stacjonarne biura wypożyczalni? Czy pracowników zastąpią roboty lub systemy informatyczne? Innymi słowy: czy wynajem aut przybierze wyłącznie formę samoobsługową? Jest to całkiem możliwe przy założeniu, że pozwoli na to rozwój nowych technologii. Niemniej nawet autonomiczne pojazdy nadal będą wymagały zarządzania.  

 

Przyszłość to klient

 

Jesteśmy już w stanie wyobrazić sobie świat, w którym cały procesu najmu odbywać się będzie za pomocą zaawansowanych, a zarazem prostych w obsłudze aplikacji. Samochód podjedzie po nas sam i sam będzie prowadzić nas do celu. Uprawnienia do kierowania pojazdami w zasadzie przestaną mieć jakiekolwiek uzasadnienie. Ta futurystyczna, a jednocześnie nie tak nieprawdopodobna wizja przyszłości komunikacji wydaje się być dominantą technologii. Jednakże to klient i jego potrzeba mobilności wciąż będą w największym stopniu decydować o kształcie rynku.

Zobacz także:

SPRAWDŹ, CO NOWEGO

Korzystając ze strony mmcarsrental.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z Polityką prywatności oraz aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Rozumiem, nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia.